UBS'nin Fed Faiz İndirim Tahmini Şaşırttı
14 Ocak 2020 11:13

UBS'nin Fed Faiz İndirim Tahmini Şaşırttı

2020 yılı Fed faiz politikaları hakkında değerlendirmelerde bulunan İsveç bankası UBS, Fed'in faiz patikası konusunda birçok kurumdan farklı düşünüyor. 


Bankaya göre, ABD Merkez Bankası 2020'de 3 kez faiz indirimi yapabilir. Yıl sonuna doğru faiz arttırımlarınn olabileceğini düşünenlerin yanı sıra diğer birçok kurum Fed'den bu sene hiç indirim beklemiyor veya en fazla bir indirim öngörüyor.

Kurumun Küresel Ekonomik Araştırmalar Birimi Müdürü olan Arend Kapteyn Washington - Pekin hattında uygulanan ek vergi tarifelerinin bu yılın ilk yarısında yıllık büyümeyi % 0.5'e çekebileceğini savundu.

CNBC'ye konuşan uzman "Ek tarifelerin ABD büyümesini aşağı çekeceğini, bunun da 3 faiz indirimini tetikleyeceğini düşünüyoruz. Fed'in de bu düşünceye varmak için ek kanıtlar görmesi gerekecek. İlk faiz indirimi belki Mart'ta olabilir ancak büyüme ivmesinin ne kadar düşeceğini görmek gerekiyor" diye konuştu. Kapteyn tarifelerin etkisinin geçici olacağını ve ABD'de resesyon beklemediğini de sözlerine ekledi.


BENZER İÇERİK