Türkiye'de en çok neye para harcanıyor?
08 Ağustos 2019 11:51

Türkiye'de en çok neye para harcanıyor?

En çok neye para harcıyoruz? Kadınlar ve erkekler en çok nelere para harcar? Türkiye tüketim harcamaları istatislikleri 2018 verilerine göre, geçen yıl en çok gıda ve alkolsüz içeceklere harcama yapıldı.

Türkiye İstatislik Kurumu(TÜİK), hanehalkı bütçe araştırma verilerini yayımladı.
Gıda harcaması içerisinde en fazla payı “et, balık ve deniz ürünleri” aldı
Hanehalkı Bütçe Araştırması, 2018 yılı sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamasının %20,3’ünü gıda ve alkolsüz içecekler oluşturdu. Gıda ve alkolsüz içeceklere yapılan harcamalarda en büyük payı %20,9 ile et, balık ve deniz ürünleri alırken, bunu %17,5 ile ekmek ve tahıllar, %15,9 ile sebzeler, %13,8 ile süt, peynir ve yumurta izledi. En düşük paya sahip harcama grupları ise, %2,2 ile diğer gıda ürünleri, %3,2 ile kahve, çay ve kakao, %3,9 ile alkolsüz içecekler olarak sıralandı.
-
Toplam tüketimde gıdanın payı hanelerin gelir düzeyine göre değişiyor
Araştırma sonuçlarına göre, en düşük gelire sahip %20’lik gelir dilimindeki haneler toplam tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içeceklere %28,7 pay ayırırken; en yüksek gelire sahip %20’lik gelir dilimindeki haneler %15,4 pay ayırdı.

Yüksek gelirli hanelerde et, balık ve deniz ürünlerinin payı, düşük gelirli hanelerde ise ekmek ve tahılların payı daha yüksek
En düşük gelire sahip %20’lik gelir dilimindeki hanelerin gıda harcamalarının %19,7’sini ekmek ve tahıllar, %18,9’unu sebzeler, %16,9'unu ise et, balık ve deniz ürünleri oluşturdu. En yüksek gelire sahip %20’lik gelir dilimindeki hanelerin gıda harcamalarının %25’ini et, balık ve deniz ürünleri, %15,1’ini ekmek ve tahıllar, %13,7’sini süt, peynir ve yumurta oluşturdu.
 

turkiyede-en-cok-neye-para-harcaniyor

"Kadınlar en çok neye para harcar"

Tüketim harcamaların içinde piyasaların en güçlü kaynakları kadınlar en çok neye para harcıyor? İşte kadınların en çok harcama yaptığı sektörler:
Ayakkabı
Giyim
Kozmetik
Mücevher
Çanta
Kuaför
Bakım ve estetik
Tatil
Yiyecek

turkiyede-en-cok-neye-para-harcaniyor

"Erkekler en çok nelere para harcıyor"

Çok harcama yapıldığı için kadınların alışveriş tutkusundan dert yanan erkekler en çok neye para harcıyorlar? İşte erkeklerin en çok tercih ettiği alışveriş listeleri:
Otomobil
Ayakkabı
Giyim
Cep telefonu
Fotoğraf makinesi
Bilgisayar
Şans oyunları
Sigara
İçki
Parfüm