Türk Lirası, Endonezya rupisi ve Rus rublesi Al tavsiyesi
11 Şubat 2019 15:12

Türk Lirası, Endonezya rupisi ve Rus rublesi Al tavsiyesi

Eastspring Investments Stratejisti Mary Nicola, CNBC'ye verdiği mülakatta gelişmekte olan ülke para birimleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

ABD Merkez Bankası'nın gelecek faiz artışlarında sabırlı olacağını belirtmesiyle gelişen ülke piyasalarının bu yıl daha iyi performans göstereceğini ve 'iyi bir ralli' olabileceğini söyledi.
Geçen yıl ekonomik sıkıntılar içinde Arjantin ve Türkiye'de para politikası sıkılaştırılması yanı sıra Fed, birçok gelişmekte olan ülkelerin paralarında bir selloff sebep olmuştu. Bazı gelişmekte olan piyasa borsa endeksleri de sert düşüşler gördü. Yükselen faiz oranları, yükselen ekonomilerin ABD doları borçlarını karşılamalarını zorlaştırıyor. Ancak, G-10 döviz ve Asya sabit gelir stratejisti Eastspring Investments'taki Mary Nicola, "bu pazarların bu yıl geri dönmesi gerektiğini ve Fed faiz oranları bir süreliğine masadan kalktı ve Fed sabırlı olabiliyor, EM fon koşulları daha önce olduğu kadar sıkı olmayacak.” ifadelerini kullandı.
Nicola,"Gelişmekte olan ülkelerin ralliye katılmasını bekliyoruz. Bu noktada gerçekten ucuz olduklarını düşünüyoruz. Yatırımcılar bu yıl gelişmekte olan pazarlara girmeyi düşünebilirler."dedi.
Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde politikadan bir farklılığı temsil eden bir hamleyle Fed, daha fazla faiz artışının garanti altına alınacağı ve daha temkinli bir yaklaşım benimseyeceğini dile getirdi.
"TÜRK LİRASI TAVSİYESİ"
Nicola, gelişmekte olan pazarların şu anda "gerçekten ucuz" olduğunu söylerken Türk Lirası, Endonezya rupisi ve Rus rublesi gibi güçlü ekonomik temelleri olan ülke paralarını tavsiye etti.
Özellikle, Endonezya rupisi, Türk lirası ve Rus Rublesi gibi güçlü temelleri olan ülkelerin para birimlerini öne çıkıyor. Lira'da daha fazla değerlenmenin olabilmesi için  bazı reformların hayata geçirilmesi gerektiğini aktardı.
 

Altın ve Gümüş Hesaplama

0 ₺

Döviz Hesaplama