Türk Lirası ABD Dolarına karşı kısa vadede 5.0 seviyesine gerileyebilir
08 Şubat 2019 17:12

Türk Lirası ABD Dolarına karşı kısa vadede 5.0 seviyesine gerileyebilir

Renaissance Capital küresel baş ekonomisti Charles Robertson, piyasalara yönelik yaptığı değerlendirmelerde, Türkiye için gelecek yılın öngörülebilir olmadığını belirtti.

Robertson, Türkiye için gelecek yılın öngörülebilir olmadığını, ancak şu an için makro trendlerin Türk hisse senetleri ve yerel tahvilleri için yaptıkları "ağırlığını artır" çağrısını desteklediğine inandıklarını belirtti.
Robertson tarafından  yayınlanan raporda, Türkiye'nin kriz zamanlaması açısından şanslı olduğunu ve global bir krizin yaşanmıyor olmasını Türkiye'nin lehine olduğunu aktardı. Bu dönemde 2001 ve 2008'de ki krizlere göre ihracatın daha iyi performans göstermesini sağladığını belirtti.
Türkiye'nin ekonomisini gelecek 5 yılda ciddi şekilde yineden dengeleme fırsatına sahip olacağını belirten Robertson, "Türkiye büyüyen bir iş gücüne sahip ve asgari ücret Doğu Avrupa'nın yüzde 75'i seviyesinde. Bu durumun yeni doğrudan yabancı sermaye girişleri kazandırması ihracat için imalat tabanını genişletebilir. Kuru rekabetçi tutmak için TCMB'nin faizleri en erken Mart'ta indirmesi gerekebilir" değerlendirmesini yaptı.
Dolar/TL Uzman Yorumu
2018 4. çeyrekte yüzde 2 olan beklentilerin ötesinde yüzde 6 gibi bir GSYH daralmasını faiz indirimini haklı çıkarabileceğini ifade eden Ekonomist, "Ancak biz bu faiz indirimi olasılığını içimizden ifade ediyoruz. Bir faiz indirimi olmaz ise bizim görüşümüze göre Türk Lirası ABD Doları karşısında kısa vadede 5,0 seviyesine doğru güçlenebilir"dedi.
Türkiye'den gelecek yıllarda büyüme sorunu olacağını  belirten Robertson, ancak 2019'in piyasalar için iyi olacağını öngördüklerini vurguladı. Türk ekonomisinin 2020-2024 döneminde yıllık yüzde 2-3 büyüyeceğini tahmin eden Robertson, bugün GSYH içinde payı sadece yüzde 22'si seviyesinde olan ihracatın yüzde 5 veya daha iyi bir büyüme için yeterli olmadığını savundu.
Dolar Forumuna Katılmak İçin Tıklayın

Site içi reklamlar

Altın ve Gümüş Hesaplama

0 ₺

Döviz Hesaplama