Sekiz hafta içinde 2 milyar dolardan fazla para kaybetti
11 Şubat 2019 11:46

Sekiz hafta içinde 2 milyar dolardan fazla para kaybetti

İngiltere fonları Brexit'in kilitlenmesi sonucu sekiz hafta içinde 2 milyar dolar kaybetti.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasından kaynaklanan politik ve ekonomik düşüş, yatırımcı güvenini arttırmaya devam ettiği için, İngiltere’deki şirketlere yatırım yapan fonlardan yalnızca sekiz hafta içinde 2 milyar dolardan fazla para çekildi.

Düşüş, 2016 yılında Brexit referandumunda yapılan oylamadan bu yana 23 milyar dolardan fazla İngiliz sermayesi fonlarından çekildiği anlamına geliyor ; Başbakan Theresa May ülkeyi bir anlaşma yapmadan Avrupa dışına çıkarsa, İngiliz şirketlerinden çıkan para su baskını başlayabilir.
İngiltere’nin AB’den ayrılması için son tarihe kadar 50 günden az bir süre kaldıysa, anlaşma yapılmaması gereken Brexit'in riski de arttı. Geçtiğimiz hafta, Mayıs Brexit müzakerelerinin tekrar açılması umuduyla Brüksel'e gitti, ancak bu tartışmaların gergin olduğu söylendi.
 Uzun vadeli siyasi çıkmaza yatırımcı hissi verdiğine göre, veri sağlayıcısı EPFR Global’e göre, İngiltere’nin hisse senedi fonları 23 Aralık başında 23 Ocak’ta 2,2 milyar dolar almıştı.
Brexit, büyük bir ekonomik çöküntüye yol açar
Hermes Yatırım Yönetimi Genel Müdürü Saker Nusseibeh, uçurumdan geçen bir Brexit'ten kaçınılması mümkün olmadığı sürece, yatırımcıların İngiltere fonlarını kapatmaya devam edeceğini söyledi.
Nusseibeh,  “İngiliz olmayan yatırımcılar için, masadan biraz risk almak mantıklı bir şey. Sert bir Brexit, büyük bir ekonomik çöküntüye yol açacaktır ” şeklinde konuştu.

Site içi reklamlar

Altın ve Gümüş Hesaplama

0 ₺

Döviz Hesaplama