Elliot Dalga Teorisi Nedir, Elliott 5 dalga teorisi prensipleri
13 Ekim 2018 1:08

Elliot Dalga Teorisi Nedir, Elliott 5 dalga teorisi prensipleri

Elliott Dalga Teorisi nedir? Ralph Nelson Elliott kimdir? Elliot dalga teorisi en basit anlatımı ile karmaşık olmaktan çıkarıyoruz. 5 dalga prensibi teorisi, piyasa döngülerinin incelenmesi ve tahmin edilmesinde en eski tekniklerden biridir. Peki Elliott dalga sayımı nasıl yapılır? Elliott Dalga teorisi eğitimi ve  5 dalga nasıl oluşuyordan önce konumuza Ralp Nelson Elliott kimdir? sorusu ve yazarın hayatı ile yazımıza başlıyoruz.

ralph-nelson-elliott-ve-dalga-teorisi

RALP NELSON ELLİOTT KİMDİR?

Tüccar bir babanın ikinci cocuğu olarak dünyaya gelen Elliott, 1871 yılında Philadelphia'da doğdu. Gençlik yıllarını Texas'ın San Antonio kasabasında geçirdi.  İyi derecede  İspanyolca  bilen  Elliott'un  eğitim  hayatına dair kesin bilgiler bulunmamaktadır. Ailesinden izin isteyip çalışma hayatına atılan Elliott Mexico'ya taşınması ile beraber yeni bir düzenin içinde yer alıyor. Demiryolları sektöründe farklı pozisyonlarda çalışan Elliott, sonraki dönemde karşımıza muhasebeci olarak çıkmakta. 50'li yaşlarda ülkesine ani bir dönüş yapan Amerikalı, 1920 yılına gelindiğinde hayatında dönüm noktası olacak kişi ile tanışıyor. Dr.Jeremiah Whipple Jenks'in düşünceleri, ahlakcı yapısı ve yazdığı kitaplar Elliott'u derinden etkiliyor.
Elliott, 'dalga teorisi' ismini vereceği çalışmasını  yaklaşık  olarak  80  yıl önce hayata geçirerek devrim niteliğinde bir buluşa imza atmıştır. Günümüzde hala tartışamaları  devam  eden bir  teori olsa da teknik analiz yöntemleri içinde kendine yer bulmuş ve bir çok yatırımcının ilgi odağı haline gelmiştir. Elliott'un 'Dalga Prensibi Teorisi' ile borsada veya her hangi bir piyasada işlem yaptığına dair bir kanıt bulanamamıştır. Elliott'un çalışma hayatı boyunca geçen süre zarfında Döngüler ve Maya tarihi ile yakından ilgilendiği biliniyor. 1927 yılına gelindiğinde geçirdiği hastalık yüzünden 2 yıl boyunca yaşamanı evde sürdürmek zorunda kalan Elliott, anemi hastalığının pençesinde zorluklar ile mücadele ederken bu dönemde Robert Rhea'nın "Dow Teorisi" kitabını okuması ile hayatı bam başka bir boyut kazanmıştır.
1932 yılında "Dow Teorisi" isimli dergiye üye olan Elliott, teorinin etkisi ile aynı dönemde borsaya ilgi duymaya başlıyor. Amerikalı, piyasalarda yaptığı gözlemler sonucu piyasadaki fiyat hareketlerinin belli bir kalıpta ilerlediğini ve aynı döngüde devam ettiğini keşfediyor. Kendi teorisinin temellerini de bu dönemde inşa etmeye başlıyor. 64 yaşında olan Elliott, hastalığında ki iyileşmenin etkisi ile "hayatımın 5 No'lu dalgası" dediği dönemine yükseliyor. Yaptığı çalışmalar neticesinde 1937-1938 yılları arasında oluşan piyasa çöküşünü doğru tahmin ederek Charles Collins'in dikkatini çekmeyi başarsa da yeterli ilgiyi bulamıyor. Elliott , Collins'e mektup yazmaya devam ediyor, bu mektuplarda "dalga teorisi" ve "beş dalga prensibi"olarak isimlendirdiği analizlerini grafikler ile beraber gönderiyor. Elliott'un mektuplarının ardı arkası kesilmiyor hatta yapılan tahminler ve analizlerin büyük bir bölümü doğru çıkıyordu. Collins teoriye duyduğu merakla beraber mektuplara cevap yazmaya başlıyor. Aralarında oluşan samimiyet sonrası Elliott için faydalı olabilecek kitaplar, dergiler gönderen gazetecinin, Elliott'u ünlü İtalyan matematikci L.Fibonacci'nin sayılarıyla tanışmasınada vesile olan kişi olarak biliniyor. Fibonacci sayıları ile birlikte çalışmalarını üst seviyeye taşıyan Elliott, boğa piyasasının bittiğini artık ayıların piyasaya hakim olacağını ve yükselişin 13 ay süreceğini belirten mektubunu Collins'e gönderiyor. Collins bu tahmin sonrası çok etkileniyor. Şimdiye kadar bilinen en iyi tahmin yaklaşımı olduğunu belirtiyor ve çalışmalarını kitaba dökmesi için Elliott ile anlaşıyor. Kitabın hazırlanması 1 yıl sürüyor. Bu süre zarfında Elliott, yöntemini George P.Robinson'a aktarıyor. Ve tarihte dalga teorisini öğrenen üçüncü kişi olmayı başarıyor. Telif haklarının yarı yarıya olması şartıyla anlaşan ikili, ilk orjinal baskıyı 1938'de gerçekleştiriyor. Kitap yayınlandıktan sonra belli bir üne kavuşan Elliott, Financial World dergisinde 12 makale yayınlıyor. Bir süre sonra piyasa yazılarını yazmayı bırakan Amerikalı, Fibonacci sayı dizesi, simetri , matematik, fizik , botonik ve Mısır piramitlerini yakından incelemeye başlıyor. Son yazısı ve kitabı olarak tarihe geçen Doğa'nın Yasası- Evren'in sırrı 1946 yılının Haziran ayında bittiğinde 75 yıl geri geride kalmış oluyor. Hayatının 5.dalgasını geride bırakan yazar 15 Ocak 1948'de hayata veda ediyor...
Elliot Dalga Prensibi, sosyonomi ve finansal piyasalar üzerine yazılmış en önemli kitaplar arasındadır. Her şeyden önce kendi alanı dışında kalan bir konuyu araştırak, yaptığı gözlemler sonucu bir analiz yöntemi bulmak bence büyük bir başarı öyküsüdür. Geçmişten günümüze Teknik Analiz, Dow Teorisi, Temel Analiz ve Elliott Dalga Prensibi yöntemlerini finansal piyasalarda kullanan bir çok yatırımcı var. Her bir analizin kendi içinde tutarsızlıklar oluşturduğu veya yüzde yüz doğru sonuçlar vermediği bilinmektedir. Bu yüzden analiz yöntemlerinin kullanımı kişilerin tercihi ile eş değerdedir. Ek bilgi olarak bilinnmesi gereken bir kouda; bilimsel bir yaklaşım ile "Elliott Dalga Teorisi" analiz yöntemini çürüten veya hiçe sayan henüz her hangi bir  tez bulunmamaktadır.

ralph-nelson-elliott-ve-dalga-teorisi

DALGA(WAWE) NE DEMEK?
Bir dalga tepesi, dalganın en yüksek noktasıdır. Dalga hareketi, orta parçaların yer değişimi sıklıkla olmadan, yani çok az ya da hiç kütle taşınımı olmadan, enerjiyi bir yerden başka bir yere taşır. Bir dalga boyu da aralıksız bir tepeden diğer tepeye ya da bir çukurdan diğer çukura kadar olan mesafedir. Bu tanım daganın fizik telafuzudur.
Elliott dalga yapılarının içeriği Fraktallar, Fibonacci sayıları, Ritimler ve Döngülerden oluşmaktadır. Ralph Nelson Elliott teorisini şu sözle aktarmak istemiştir.
"Hiç bir gerçek, evrenin yasaya tabi olduğu gerçeği kadar genel kabul görmez. Yasa olmasaydı, açıktır ki kaos olurdu ve kaosun olduğu yerde de hiç bir şey olmazdı. Denizcilik, kimya, havacılık, mimarlık, radyo iletişimi, cerrahi, müzik, kısacası hareketli ya da hareketsiz nesnelerle ilgili tüm çalışmalar bir takım yasalara dayanır, çünkü doğanın kendisi bu şekilde işler. Şimdiye kadar olan her şey tekrarlara dayalıdır ve yasayı biliyorsak bu tekrarlar önceden tahmin edilebilir."
Elliott, okuyucusuna ve teorisine ilgi duyanlara vermek istediği mesaj açık ve nettir. Her şey bir yasaya tabidir. Ritimler ve döngüler kendini tekrarlar, döngüsel yapılarda yapıcı ve yıkıcı olarak ele alınabilir. 5+3 kalıbını incelediğimizde yapıcı ve yıkıcı olarak tabi edilen söylemler daha net anlaşılır olacaktır.
The basis of the Wawe Principle, 1940, Ralp Nelson Elliott'un kitabından iki paragraf ana düşünce yapısını size net şekilde aktaracaktır,
"Uygarlık değişime dayanır. Bu değişim kökeni ve yapısı gereği döngüseldir. Aşırı değişimlerin ritmik toplamı bir döngüyü oluşturur. Bir döngü tamamlandığında başka bir döngü başlar, Büyüklüğü ve süresi farklı olsa da, yeni döngünün ritmi de öncekinin aynısı olacaktır. Döngü, hareketin doğa yasası ile ilişkisi olarak ilerleyecektir."
Devam ediyoruz...
"Bu döngüsel değişimler, insan davranışlarının farklı duygusal dönemleri de dahil olmak üzere her şeyi yöneten değişmez bir doğa yasasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle uzun vade de döngünün ilerlemesi içinde nedenler göreceli olarak önemsizdir. Bu temel yasa insan yasaları ve kısıtlamalarla tersine çevrilemez ve bir tarafa atılamaz. Mevcut haberler ve politik gelişmeler sadece anlık öneme haizdir, kısa ve zaman içinde unutulacaktır; piyasa trendleri üzerinde olduğu varsayılan etkileri, sanıldığı kadar ağırlıklı değildir. Doğal değişimin bu yasası kaçınılmazdır ve iklimlerin, gelgit hareketinin ve gezegenlerin davranışlarının da nedenidir. Haklı olarak denir ki, değişim 'yaşamın tek değişmez gerçeğidir.' Doğal bir fenomen ve kaçınılmaz olarak tüm insan etkinliklerini bu yasa yönetir, biyoloji ve botanik bile bu yasaya tabidir. Bir saatin en kücük biriminden, onyıllık, yüzyıllık, binyıllık büyük dönemlere kadar zaman ve matematik uygulamaları bile bu doğa yasasına tabidir."
Fizik kanunu; Her olay eşit ve karşıt reaksiyon oluşturur. Etkinin olduğu yerde ters yönde tepki olmasıda muhtemeldir. Elliott kısaca bulduğu analiz yönteminin, bir olayın neden olduğu ile ilgilenmiyor, olan olayların bir ritim ve yasa sonucunda oluştuğunu aktarıyor. Yukarıda ki paragraftada anlatılmak istenilene paralel olarak insan davranışlarının ve duygusal değişimlerin raslantısal olmadığı bir ritmik döngüde devam ettiğini savunuyor.
Sosyonomi bilimi Elliott ile aynı düşüncenin temelini paylaşmaktalar. Sosyonomi şu anda yeni gelişen bir bilim dalı ve sadece birkaç üniversitede öğrenim görülebilmekte. Sosyonomi, tarihsel veriler ve insan davranışlarını bir araya getirerek geleceği tahmin etmek için kullanılan bir disiplindir. Piyasa modellerinin davranış modellerine uygulanmasıda sosyonomi bölümü içinde inceleniyor. Kendimizi tekrar ediyor gibi olacağız ancak sosyonomi bilimininde ana düşüncesi süreçlerin neden-sonuç ilişkisine göre değil, fraktal yapıyı ve dalgayı yani yasayı tamamlamak üzere şekillendiği düşünülmektedir. Buna sürü psikolojiside deniliyor. (Tartışmaya Açıktır) Sürü psikolojisi: kişilerin bir davranışı, düşünce biçimini veya hareketi başkaları yapıyor diye kişininde otomatik olarak yapmasıdır. Grupsal davranışlar olarak nitelenebilir.  Konumuzu dağıtmadan devam edeyim.

ELLİOTT DALGA TEORİSİ NEDİR? ELLİOT DALGA SAYIMI NASIL YAPILIR?

Ralp Nelson Elliott, bu analizi 80 yıl önce oluşturduğunu unutmamak gerekir. Ustanın nitelediği 'Dalga' günümüz finansal piyasalarında sıklıkla kullanılan bir cümledir. Anlam olarak sadece düşüş veya yükseliş değildir, farklı salınımlar içinde de bulunduğu gözlenmiştir. Fiyatlar yukarı veya aşağı yönlü harekete karşıt yönde hareket eder. Trend içinde devam eden fiyat hareketleri kıralarak, bir yandan diğer yana veya bir taraftan diğer noktaya düzeltmeler yaparak ilerler. Yön hareketin ana hattını gösterirken, oluşan düzeltmeler ana hattın(trendin) ters yönünde oluşur.

Kalıp olarak Elliott Dalga Teorisi 5+3(A,B,C) şeklinde ilerler ve kendi içinde bölünmeler gerçekleştirir. Ana yönde 5 dalga (5-3-5-3-5), aksi yönde 3(A,B,C-5-3-5) kalıbı takip edilir. İlk 5 dalgalık yapı 21 hareketten sonraki düzeltme dalga yapısı 13 hareketten oluşur. 1,3,5 dalgaları trendin ana yönünde 2 ve 4 nolu dalgalar trendin aksin yönünde ilerler. 5 dalgalık kalıp tamamlandıktan sonra 3 dalgalık (A,B,C) düzeltmesi başlar ve böylece dalga kalıbı bitmiş olur. Oluşan bu kalıp sonraki daha büyük kalıbın ilk dalgası olarak karşımıza çıkar ve döngü devam eder.
Görsel-1ralph-nelson-elliott-ve-dalga-teorisi

   Dalga teorisinin derecelendirmesi şu şekilde yapılmaktadır.

Grand supercycle: Birkaç yüzyıl
Supercycle: Birkaç on yıl (30–70 yıl civarında)
Cycle: Birkaç yıl (uzatmalarda birkaç on yıl)
Primary: Birkaç ay, ya da birkaç yıl
Intermediate: Birkaç hafta-ay
Minor: Birkaç hafta
Minute: Birkaç gün
Minuette: Birkaç saat
Subminuette: Birkaç dakika

ELLİOTT DALGA TEORİSİ GENEL KURALLARI (5+3 ELLİOTT WAWA PRİNCİPLE)
5 dalgalık bir itki dalgası başlar. Hareketin ana yönünde 3, tam tersi yönünde 2 dalgadan oluşur, kalıp tamamlandıktan sonra 3 dalgalık düzeltme dalgası başlayacaktır. Etiketlemesi önce ki sayıların aksine A,B,C şeklinde olmaktadır.

   Elliott Dalga Teorisi Genel Tamımı
1.Dalga genelde kücük bir grubun başlattığı itkilerdir. Karamsarlığın ve korkunun piyasada etkin olduğu dönemde alıma geçen kücük bir grubun pozisyonları doğrultusunda bir itki dalgası başlar ve bu dalga belirli bir zirveye ulaştıktan sonra sert bir satışla karşılaşır. Burada 2. dalga devreye girer. Satışlar sonucunda tekrardan piyasada kaygı oluşur. Devam eden satışlar 1 nolu dalganın tamamını örtemez ve belirli bir noktada son bulur. 2 nolu dalga yeniden alımlar ile 1 nolu dalganın tepe noktasına doğru ivmelenme gösterir.  Tepe noktası geçildikten sonra alımlar hızlanır, yükseliş dalgası olarak nitelenen 3 nolu dalga başlar. Bu dalgada kaygı ve korku artık geride kalmış trende olan inanç güçlenmiştir. 1. yükseliş dalgasını kaçıran yatırımcılar, 2.nolu düzeltme sonrası 1 nolu  dalganın  zirvesi geçilmesi ile birlikte 3. dalgaya katılır ve ivmeyi hızlandırırlar. 3 nolu dalgada her şey olumludur. Haber akışı, veriler ve gelişmeler yükselişi destekler. En kuvvetli ve uzun olarak nitelenen  bu  dalga zirveye ulaşması ile birlikte. 2 nolu dalga aksine daha yumuşak bir satışla karşılaşır, satışlar sonucu oluşan gerileme 4. dalga düzeltmesi  başlamış olur. Oluşan  alımlar  ile  yeniden  3.dalganın  tepes noktası geçilir. Trende olan inanc psikolojisi ve çoşku 5 nolu dalgayı başlatır. Son yükseliş dalgasında aşırılık gözlemlenir, spekülatif olarakta nitelenen bu dalgada inanç kuvvetli  ancak  zemin zayıftır. Fiyat mummları ve indikatörler arasında uyumsuzluklar bu evrede görülmeye başlar. 5 nolu dalga zirvesinden sert satışlar görülür(A), trende olan inanc o kadar kuvvetlidir  ki başlayan  bu  hareket piyasada şaşkınlık yaratır hareketin devam etmesi sonucunda endişe artmaya başlar. A olarak  etiketlenen  düzeltme dalgasını  hareketin  tersi  yönünde  başlayan  bir  tepki  dalgası  izleyecektir. B dalgasında yeniden umutlanan yatırımcılar, B dalgasını, 5.dalganın tepe noktasına ulaştıramaz. En son zirvede satış yapamayan yatırımcılar  bu  yükselişi  satış  olarak  değerlendirir  ve  pozisyonlar yeniden oluşturulur.  Trend dönüşünün teyit edildiği B dalgasında düşüş devam eder. Ve A dalgasının dip seviyesi geçildiğinde piyasada yeniden korku, endişe ve panik havası egemen olur. Böylece 5+3(ABC) kalıbı tamamen bitmiş olur.

 ELLİOTT DALGA TEORİSİ REHBER İLKELER

- 1.Dalga yukarı yönlü ilk harekettir. İtki dalgası içinde genellikle 1,3 ve 5 nolu dalgalardan biri genellikle uzatma yapar. Dalgalardan biri diğerlerine göre zaman ve fiyat meselesi olarak belirgin bir şekilde uzun olmak zorundadır. İtki dalgalardan biri uzatma yaptıysa diğerleri eşit olur. 3 uzatma yaptıysa, 1 ve 5 eşit. 1 ve 3 eşitse, 5 uzatma yapacaktır.
- Genellikle 3 nolu dalganın fiyat mesafesi, 1 nolu dalganın %161 veya %261.8'i kadardır. En az eşit olur. Böyle bir durumda 1 ve 5 nolu dalgaların eşitliği beklenir. 1 ve 3 nolu dalgalar bir birlerine yakın uzaklıkta ise bu durumda, 5 nolu dalganın uzatması beklenir. Uzatma yapan 5.dalganın, itkinin başladığı seviyeden 3.dalganın bitiş seviyesine kadar %161'i kadar ilerlemesi gerekir.
- Dalga ilk hareket ile başlayacağı için referans her daim 1nolu dalga olacaktır. Dalganın olası hedef fiyatı  manuel olarak hesaplanacaksa, 1 nolu dalganın başlangıç ve bitiş noktasının arasındaki fark bulunup bütün hesaplamalar bu bulunan fark üzerinden yapılması gerekir.

Örnek Görsel 2 - Not:2.Dalga %0.618 geri çekilme-3.Dalga %1.618 ilerleme-4.Dalga %0.38 geri çekilme- 5.Dalga 1 ile eşit olarak hesaplanmıştı.ralph-nelson-elliott-ve-dalga-teorisi
Dalganın olası hedef fiyatı  manuel olarak hesaplanmayacaksa, Fibonacci Araçları(Fibonacci Retcamenent ve Fibonacci Expansion) kullanımı bilmeniz gerekmektedir. (Eğitim Seti İçin Tıklayınız-->)

- İtki içerisinde 2 ve 4 nolu dalgalar bir birinin almaşığıdır-tersidir. 2.Dalga zigzag ise 4.Dalga flat-yassı olur. 2.Dalga yatay ise 4.Dalga zigzag olur. 2.Dalga %0.62 geri aldıysa 4.Dalga %0.38 geri alır. 2.Dalga %0.50 geri aldıysa, 4.Dalga %0.23 geri alır. 2.Dalga %0.38 geri aldıysa 4.Dalga %0.62 geri alır. 2.Dalga %0.23 geri aldıysa 4.Dalga %0.50 geri alır. 2.Dalga uzun zamanda oluştu ise 4.Dalga kısa zamanda oluşur. 2.Dalga kısa zamanda oluştu ise 4.Dalga daha uzun zamanda gerçekleşir. 2.Dalga basit ise 4.Dalga karmaşıktır.
- 5 nolu dalga için beklenen bitiş seviyeleri %0.618, %1.00 ve %1.618'dir.
- 2 nolu dalgalar genelde keskin bir düzeltme olması beklenir. 2 genellikle zigzag, ikili zigzag veya üçlü zigzag olur. 2 nolu dalganın bir üçgen olarak ilerlenmesi genellikle beklenmez çok nadir 2 nolu dalga üçgen olur. 4.Dalganın ise genellikle yatay bir düzeltme olması beklenir, yassı ,çifte yassı veya üçgen olması olması olasıdır.
- 2 ve 4 nolu dalgalar , 1 ve 3 nolu dalgalarla aynı derecede dalga olarak onaylanmaları için 1 ve 3 nolu dalgaların en az %0.23.6 'sını geri almaları gerekir. Eğer %0.23 geri almış ise daha kücük dereceli bir dalgaya ait olabilir. Genellikle geri alış seviyeleri %0.38, %0.50, %0.618'dir. Fiyat mesafesi olarak kısa süren bir düzeltme dalgasının ardından sert bir hareket oluşur.
- Pek çok kez 2 nolu dalga, daha kücük bir önceki dalganın 4.dalga seviyesine sarkma yapar. 2 nolu dalga, bir önceki kücük dereceli dalganın 5.Dalgasını tamamen geri alır ve 4.Dalga seviyesini örter.
- 5.Dalga, 4 nolu dalganın en az %0.618'i kadar ilerlemesi gerekir. 3.Dalganın bir alt dereceli 5.dalgası başarısız bir 5.dalga olamaz.
- Yükselişte bir itki dalgası genellikle kendisinden önce oluşan aynı dereceli bir dalganın tepe seviyesini, düşüşte ise dip seviyesini geçer. Eğer grafik üzerinde itki olarak tespit edilen dalga, kendisinden önceki dalganın tepe yada dip seviyesini geçmiyorsa, bu dalganın daha kücük bir dereceye ait olması düşünülmelidir.
- Diyagonel üçgenler fiyatı yeni diplere ve yeni tepeye taşırlar, itki dalgası değildir.
- Düzeltme dalgaları önceki dalgaların tamamını geri alamaz
- Üçgenlerde ve itki dalgalarında en kısa 3 nolu dalga olamaz.
- 4.dalga, 1.dalganın bölgesine sarkma yapabilir ancak 1.dalgayı örtemez.
- Sonlanan Diyagonellerin Rehber İlkeleri (3-3-3-3-3)
Her dalga 3 dalgalık bir hareketle ilerler, Bir önceki dalga uzatma yaparsa oluşur. Alt dalgalar 3'lü dalgalardan oluşur, Genellikle itki dalgasının bir alt dereceli 5.dalgasında ya da bir düzeltme dalgasııın alt dereceli C dalgasında oluşur. 2. Dalga 1.dalgayı, 4.dalga 3.dalgayı tümünü geri alamaz. 3.dalga en kısa olamaz. 4.dalga 1.dalganın bölgesine sarkar ve 5 en uzun olamaz.
- İlerleyen Diyagonellerin Rehber İlkeleri (5-3-5-3-5)
1 ve A dalgalarında görülür. Genelde takoz görüntüsü oluşur. 4.dalga 1.dalgaya sarkma yapar. 2.dalga 1'in, 4.dalga 3'ün tamamını geri alamaz. 1,3,5 arasında 3 en kısa olmaz ve 5 en uzun olamaz. 2 ve 4 bir birlerine sarkma yapabilir. 5.dalga 4.dalganın en az %0.38'i kadardır. Genellikle 2.dalga 1.dalganın, 4.dalgada 3.dalganın en az %0.23'ü geri alır. 2.dalga 1.dalganın, 4.dalgada 3.dalganın en az %0.23'ü egeri alır. 2 ve 4 almaşılktır. 5.dalga genellikle 4. dalganın en az %0.618'i kadardır. Bantlar uzak yada yakındır, paralel olamaz, eğim aynı yöndedir, bant birleşmeden tamamlanır.
Türkçe olarak bulabileceğiniz en iyi kitap ve kaynak Tuncer Şengöz'ün "Elliott Dalga Prensibi" kitabıdır. Kendisi Elliott Dalga Prensibleri PDF olarak yayımladı mı bilmiyorum. Ancak kitap dışında da internette bir çok kaynağa ulaşmanız mümkün. Elliott Dalga teorisi Ekşi'de de işlenmiştir. Konu ile ilgilenen arkadaşlar orayıda taratabilirler.
Görsel-3 Düzeltmeler
ralph-nelson-elliott-ve-dalga-teorisi
Görsel-4 Diyagonel Üçgenler

 

ralph-nelson-elliott-ve-dalga-teorisi

 

MURPHY KANUNLARI


Site içi reklamlar

Altın ve Gümüş Hesaplama

0 ₺

Döviz Hesaplama