Rabobank'tan dolar kuru tahmini,  dolar tahminleri son dakika
15 Mayıs 2019 11:34

Rabobank'tan dolar kuru tahmini, dolar tahminleri son dakika

Dolar ne olur? Dolar/TL uzman yorumu. Hollanda'nın önde gelen bankalarından olan Rabobank gelişen piyasalar stratejisti Piotr Matys, Bloomberg HT'de Piyasa Masası programına konuk oldu. Dolar tahminleri son dakika, Rabobank'tan Türk Lirası yorumu.

Stratejist, Piyasa Masası programında Zeynep Erataman'ın sorularını yanıtladı ve Dolar/TL tahmini açıkladı.
Dolar/TL kuruna ilişkin tahminlerini  revize eden Matys, “Çok düşük bir kur tahmininden başlamıştım. Somut bir ekonomik reform programı göreceğimizi düşünüyordum ve piyasa gözlemcileri de Eylül'den beri aynı şeyi söylüyordu. Sayın Albayrak'tan daha somut detaylar görmeyi bekliyorduk ancak Nisan ayında bu noktada hayal kırıklığına uğradık. Kendisi somut detaylar vermedi.” ifadelerini kullandı.

Dolar/TL Uzman Yorumu

Merkez Bankası'nın şahin açıklamasından güvercin bir tona geçmesi ve  açıklama metnini değiştirmesinin Türk Lirası için olumsuz olduğunu belirten Matys“İhtiyaç halinde faiz artırımı yapacağım diyerek piyasalara güven vermek yerine mesajın yumuşatılması bana göre bir hata oldu. Politik riskler de artmış oldu.” dedi.
Rabobank stratejisti “Yerel seçimlerin ardından dört yıllık seçimsiz bir döneme gireceğimizi düşünüyorduk. Ancak böyle olmadı ve 23 Haziran'da İstanbul'daki seçim tekrarlanacak. Bununla birlikte dış ortama baktığımızda büyük ölçüde kötüleştiğini görüyoruz. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı hızlanıyor. Bütün bu faktörüler benim görüşümü değiştirmeme neden oldu.” şeklinde görüş bildirdi.
USDTRY kurunun hızlı değer kaybetmeyi sürdürmesi durumunda MB'nin tepki vermek durumunda kalacağının altını çizen stratejist, orta vadede TCMB'nin faiz arttırması gerekebileceğini söyledi.

rabobanktan-dolar-kuru-tahmini-dolar-tahminleri-son-dakika

Dolar Kuru Tahmini

Dolar kuruna ilişkin beklentilerini revize ettiğini ve bundan sonra süreçteki seyrine ilişkin değerlendirmede bulunan Matys, “Sanırım önümüzdeki aylarda bir noktada  dolar kurunun 6.50 – 6.60'ları göreceğimizi düşünmek mantıklı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

DOLAR FORUMUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN


Altın ve Gümüş Hesaplama

0 ₺

Döviz Hesaplama