POWELL: BORÇ MİKTARI KONUSUNDA ENDİŞELİYİM
11 Ocak 2019 11:46

POWELL: BORÇ MİKTARI KONUSUNDA ENDİŞELİYİM

Amerika Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, artan ABD borcu miktarı konusunda 'çok endişeli' olduğunu söyledi

Fed Başkanı Powell Perşembe günü yaptığı açıklamada, "Bu konuda çok endişeliyim." Dedi. “Bu kesinlikle yüzleşmemiz gereken bir sorun ve sonuçta yüzleşmekten başka çaremiz kalmayacak.”
Washington, DC'nin Ekonomik Kulübü'nde konuşan Başkan Powell, Bu konuda endişeliyim, "dedi Powell, Fed'in bakış açısından, gerçekten bir iş döngüsü uzunluğuna bakıyoruz: referans çerçevemiz. Uzun vadeli mali, sürdürülebilirlik yokluğu ABD federal hükümetinin politika kararlarımızla alakalı orta vadede oynadığı bir şey değil. ”
Ancak, "bu kesinlikle yüzleşmemiz gereken bir sorun, ve nihayetinde yüzleşmekten başka çaremiz kalmayacak" dedi.
ABD açığı 1 trilyon doların üzerinde bir seviyeye ulaştığında, ekonomistlerin çoğu gelecek nesiller için sıkıntı yaşanabileceğinin endişesini taşıyor.  Yıllık açıklar daha önce 1 trilyon doların üstüne çıktı, ancak şimdi olduğu gibi sürekli bir ekonomik büyüme döneminde durgunluk ortaya çıkarsa ne olacağı konusunda endişe uyandırıyor.
Toplam ABD borcu yaklaşık 21.9 trilyon dolar olup, bunun 16 trilyon doları halkın borcu vardır. Kısmen Powell’daki faiz oranlarındaki artış nedeniyle, bu borcun faiz maliyeti daha büyük ve daha büyük bir yük haline gelmeye başlayabilir.

Altın ve Gümüş Hesaplama

0 ₺

Döviz Hesaplama