Petrol kısıtlamasına devam kararı
20 Mayıs 2019 18:21

Petrol kısıtlamasına devam kararı

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid El-Falih, OPEC Genel Sekreteri Mohammed Barkindo, Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak ve Venezüella Petrol Bakanı Manuel Quevedo, 19 Mayıs 2019’da Cidde’deki OPEC toplantısında bir araya geldi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü üyeleri hafta sonu boyunca bazı üye olmayan müttefiklerle bir araya geldiklerinde petrol fiyatlarının Pazartesi günü artması, kartelin üretim kesintilerini 2019 sonuna kadar uzatmak istediğinin sinyalini verdi.
OPEC ve Rusya gibi OPEC üyesi olmayanlar, Haziran ayında Viyana’da yapılacak bir zirvede kararlaştırılacak üretim seçeneklerini keşfetmek için Pazar günü Suudi Arabistan’ın Cidde’de bir araya geldiler. Geçtiğimiz Aralık ayında, grup, üretimin Haziran sonunda sona ermesine rağmen, bu yıl petrol fiyatlarındaki artışlara yol açan bir hareket olan günde 1,2 milyon varil olan üretimi azaltmayı kabul etti.
Uzmanlar, OPEC kısıtlama tedarik sayesinde, yılın başından bu yana petrol % 40 civarında arttı. Yatırımcılar, OPEC'in Haziran ayındaki bir sonraki toplantısında, küresel arzın ve artan fiyatların artması nedeniyle üretim sınırlarını kaldırmaya endişesiyle büyüdüğünü bildirdi.

Altın ve Gümüş Hesaplama

0 ₺

Döviz Hesaplama