Nobel Ödüllü iktisatçı Paul Krugman'a göre, Resesyon mümkün
11 Şubat 2019 14:50

Nobel Ödüllü iktisatçı Paul Krugman'a göre, Resesyon mümkün

Nobel Ödüllü iktisatçı Paul Krugman'a göre, Resesyon mümkün.

Paul Krugman, ünlü bir Amerikan ekonomisti ve Princeton Üniversitesi'nin Woodrow Wilson Okulu'ndan emekli profesörüdür. Ekonomik coğrafya çalışmaları ve uluslararası ticaret modellerini belirleme çalışmaları nedeniyle 2008 yılında Nobel Ödülü'nü kazandı.
Pazar günü Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Dünya Hükümet Zirvesi’nde konuşan Paul Krugman, bu senaryo hakkında şüpheci olmak için iyi nedenlerin olduğunu söyledi.
 Nobel Ödüllü iktisatçı Paul Krugman'a göre, dünya ekonomisinin 2019'da durgunluğa girmesi için iyi bir şans var.
Piyasa katılımcıları, uzun süredir devam eden ABD-Çin ticaret savaşı kaynaklı iş ve tüketici duyarlılığı ile önümüzdeki aylarda ciddi bir ekonomik kriz olasılığı konusunda giderek endişelenmektedir .
Ekonomistlerin yanı sıra , dünyanın bazılarının seçkin seçkinlerininçoğu, ekonomik büyümenin yavaşladığına katılıyor, ancak politika yapıcılar kesin bir durgunluktan ziyade yumuşak bir iniş için bazı umutlar dile getirdiler.
Yatırımcıların önümüzdeki aylarda bir durgunluk görmeyi bekleyip istemeyecekleri sorulduğunda, Krugman cevap verdi: "Bu yılın sonlarında (veya) gelecek yılın sonunda bir durgunluk yaşanması için oldukça iyi bir şans olduğunu düşünüyorum."
"Herkesin büyüme tahminleri kötü"
Krugman, ekonomik bir gerilemeye neden olacak sadece "büyük bir şey" olmasının mümkün olmadığını söyledi. Bunun yerine, bir dizi ekonomik rüzgâr, yavaşlama olasılığını artıracaktır.
O Başkan vurgulanan Donald Trump biri olarak 'vergi kesilmiş uyarıcı ilgi alanındadır programı olduğunu söyleyerek, 'çok etkili değil.' Krugman ayrıca, teknoloji büyümesi söz konusu olduğunda “kabarcıklar sönüyormuş gibi görünmeye başladığını” söyledi.
Ekonomik politika yapıcılar arasında geniş bir hazırlık eksikliğinden bahseden Krugman, “Asıl endişe, işler yavaşlarsa her zaman etkili bir yanıt almamamız olmuştur” dedi.

Site içi reklamlar

Altın ve Gümüş Hesaplama

0 ₺

Döviz Hesaplama