Merkez Bankası Faiz  Kararını Açıkladı, Karar sonrası Dolar/TL Düştü
12 Haziran 2019 15:05

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı, Karar sonrası Dolar/TL Düştü

Son dakika haber! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. 12 Haziran Salı Para Politikası Kurulu faiz kararı toplantısı sonucunda faizlerde değişikliğe gitmedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) Para Politikası Kurulu'nda, beklentilere paralel olarak faizlerde her hangi bir degişiklik yapmadı.

Merkez Bankası faizleri değiştirmeyerek sabit bıraktı.

Bir Hafta Vadeli Repo Faiz Oranı (Haz) Açıklanan:24.00% Beklenti: 24,00% Önceki:24,00%
Türkiye Geç Likidite Penceresi Oranı (Haz) Açıklanan:24.00% Beklenti: 24,00% Önceki:24,00%
Merkez Bankası faiz kararı sonrası Dolar/TL 5.78, Euro/TL 6.54 seviyesini test etti.
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (Kurul),  tarafından yapılan açıklama şu şekilde:
"Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.
Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.  
İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Bununla birlikte Kurul, fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak amacıyla sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.  
Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir.
Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

Altın ve Gümüş Hesaplama

0 ₺

Döviz Hesaplama