Lagarde: Petrol fiyatları şoktan kurtulmadı
10 Şubat 2019 22:30

Lagarde: Petrol fiyatları şoktan kurtulmadı

Uluslararası Para Fonu(IMF) Başkanı Christine Lagarde, petrol ihracatçılarının 2014 şokundan tamamen kurtarılmadığını ve "beyaz fil projeleri" konusunda uyarıda bulunduklarını söyledi.

IMF Başkanı Christine Lagarde, Dubai'de düzenlenen bir konferansta, "Gelirlerin azalmasıyla, KDV ve tüketim vergileri dahil olmak üzere hem harcama hem de gelir tarafında yapılan önemli reformlara rağmen, mali açıklar yalnızca yavaşça düşüyor," dedi.
Bunun kamu borcunda keskin bir artışa yol açtığını söyledi.
Lagarde, bölgedeki hükümetlerin, insanlara yatırım yapmak ve üretken potansiyeller yerine beyaz fil projelerini destekleme konusunda cazip olabileceğini belirtti.
Petrol ihracatçılarının Şili ve Norveç gibi kaynak bakımından zengin diğer ülkelerin örneğini emtia fiyatlarındaki oynaklıktan sosyal harcama gibi öncelikleri korumak için mali kuralları kullanarak takip edebildiklerini söyledi.
Lagarde, petrol ihracatçıları için büyüme görünümündeki belirsizliğin, Paris iklim değişikliği anlaşmasına paralel olarak, ülkeler tarafından yeni birkaç on yılda hızla yenilenebilir enerjiye yönelme hareketlerini yansıttığını söyledi .

Site içi reklamlar

Altın ve Gümüş Hesaplama

0 ₺

Döviz Hesaplama