Kambiyo işlemlerinde vergi değişikliği (Kambiyo Nedir)
15 Mayıs 2019 10:45

Kambiyo işlemlerinde vergi değişikliği (Kambiyo Nedir)

Kambiyo Nedir? Sabah saatlerinde Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı'na göre, kambiyo muamelelerinde satış tutarı üzerinde binde 1 vergi alınacak. Bazı kambiyo işlemlerinden alınan Banka Sigorta Muamele Vergisi  kaldırılırken, diğer işlemlerde BSMV yüzde 0.1 olarak uygulama yapılacak.

Kambiyo işlemlerinde vergi değişikliği yapıldı. Daha önce 1998 yılında tüm kambiyo muamelelerinde BSMV % 0.1 olarak belirlenmiş, 2008 yılında sıfıra indirilmişti. Uygulama yeniden hayata geçirildi.

Yapılan bu değişiklik sonrasında konu ile ilgili açıklama yapan uzmanlar, alınan önlemin Döviz alımını caydırma amaçlı olduğunu ve  bütçeye direk artırıcı etkisi olabilmesinin yanında kayıt dışı işlemlerin artabileceğini belirttiler.

Kambiyo Neidr?

Kambiyo; bir ticaret terimi olmakla beraber Kambiyo işlemleri genel olarak; değiştirme, bozdurma anlamına gelen Kambiyo “dış ticaret” işlemleri açısından; yabancı paraların ve bu paraların temsil ettiği kıymetlerin alımı, satımı, bir yerden başka bir yere transferi (bankaların dövizle ilgilenen birimleri) işlemlerini ifade etmektedir. Kambiyo kısaca; para ya da para yerine geçen belgelerin değiştirilmesi işlemidir.

Kambiyo Vergisi Nedir?

Kambiyo vergisi yapılan işlemlerden, kambiyo muamelerinde oluşan satış tutarlarından alınan ücrettir.

Site içi reklamlar

Altın ve Gümüş Hesaplama

0 ₺

Döviz Hesaplama