Hangi Ülkede Kaç Nükleer Santral Var, Nükleer Santral Nedir (En Güncel Bilgiler)
10 Eylül 2019 23:39

Hangi Ülkede Kaç Nükleer Santral Var, Nükleer Santral Nedir (En Güncel Bilgiler)

Nükleer Santral Nedir, Nükleer santral zararlımıdır? Dünyada nükleer santral sayısı ne kadar? Hangi ülkede kaç nükleer santral var? Dünyadaki nükleer santraller 2019'da da artmaya devam ediyor. İşte nükleer santral hakkında tüm merak edilenler.

Nükleer Santral Ne Demek?

Nükleer santral, bir veya daha fazla sayıda nükleer reaktörün yakıt olarak radyoaktif maddeleri kullanarak elektrik enerjisinin üretildiği tesistir. Radyoaktif maddeler kullanılmasından dolayı diğer santrallerden farklı ve daha sıkı güvenlik önlemlerini, teknolojileri içerisinde barındırır.

Nükleer santral, tanımından da anlaşılacağı üzere, radyoaktif madde kullanıldığından, olası zararları tüm canlılar alemi için tehlikelidir. Geçmişte bir çok nükleer santral kazaları yaşanmış ve binlerce insanın hayatını kaybettiği nükleer kazalar olmuştur. Nükleer santral yapılması bu yüzden söz konusu olan tüm ülke halkları, itiraz etmektedir. 

Nükleer Enerjinin Kullanıldığı Alanlar

Nükleer, biyokimya ve biyolojinin çeşitli alanlarında, inşaat malzemelerinin üretiminde, petrol tankı kaçaklarının izlenmesine, uzay teknolojilerinde, buzkıran gemilerinde ve uçak sanayileri gibi yerlerde kullanılmaktadır.

Nükleer Santral Nasıl Çalışıyor

Nükleer santrali çalıştırmak için, ana madde olarak uranyum kullanılır. Uranyumun parçalanmasından sonra ortaya yüksek miktarlarda enerji çıkmaktadır. Uranyum, bu şekilde fisyon (atomun iki veya daha fazla çekirdeğe bölünmesi) tepkimesine girer. Fisyon tepkimesi ile oluşan yüksek miktardaki enerji, su buharını üst düzey sıcaklıklara kadar ısıtır. Oluşan buhar, elektrik jeneratörü türbinlerine iletilir. İletilen buhar da türbin şaftını çevirerek elektrik üretimini sağlar.

hangi-ulkede-kac-nukleer-santral-var-nukleer-santral-nedir-en-guncel-bilgiler

Dünyada Nükleer Enerji Santral Sayısı Ne Kadar? Dünyadaki Nükleer  Santraller 2019

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı  verilerine göre dünyada 31 ülkede 450 nükleer reaktör işletme halindedir (22 Mayıs 2019). 2017 yılı itibariyle dünya genelinde elektrik üretiminin yaklaşık  %11’i 2477 TWh ile  nükleer santrallerden sağlanmıştır.  18 ülkede 59 nükleer reaktör inşası da devam etmektedir.

Fransa’da 58 nükleer reaktör işletme halindedir. Elektrik üretiminin %72’si nükleer santrallerden karşılanmaktadır. 1 nükleer reaktör de inşaat halindedir.

Elektirik Üretimininde Nükleer Santrallerde En Yüksek Paya Sahip Ülkeler

nuk

DÜNYADA NÜKLEER SANTRAL SAYILARI,  EN ÇOK NÜKLEER SANTRALE SAHİP ÜLKELER 2019

En çok nükleer santrale sahip ülke Amerika Birşelik Devleti'dir. ABD’de 99 nükleer reaktör işletmede bulunmaktadır. 2017 yılında elektrik üretiminin %20’si nükleer santrallerden karşılamıştır. 2 Nükleer reaktör inşa halindedir.

Rusya’da 37 nükleer reaktör işletme halindedir. Rusya elektrik üretiminin yaklaşık %17’sini nükleer santrallerden karşılamakta olup 6 nükleer reaktörün inşasını devam ettirmektedir .

Çin Halk Cumhuriyeti’nde 39 nükleer reaktör işletme ; 18 nükleer reaktör de inşaat halindedir. Çin elektrik üretiminin %3.5’ini nükleer enerjiden karşılamaktadır. Çin nükleer santralleri yerlileştirme noktasında önemli adımlar atmış olup, şuanda kendi nükleer santral tasarımına sahip olmakla kalmayıp uluslararası piyasaya kendi tasarımı reaktörleri pazarlamaktadır.

Birleşik Krallıkta 15 nükleer reaktör işletme halindedir ve üretilen elektriğin %20’si nükleer santrallerden karşılanmaktadır. Birleşik Krallık 2006’da yayımladığı politika belgesine göre toplam 16 GW’lık yeni nükleer santral yapmayı planlamaktadır.


NÜKLEER SANTRAL SAYILARI 2019

nuk

Kaynak: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Wikipedi