Hafta Sonu Gezisi İçin Garipçe Köyü Rehberi- Garipçe Yeme-İçme, Garipçe'ye Nasıl Gidilir?
17 Kasım 2019 10:53

Hafta Sonu Gezisi İçin Garipçe Köyü Rehberi- Garipçe Yeme-İçme, Garipçe'ye Nasıl Gidilir?

Garipçe Nerede? İstanbul’da mavi ve yeşilin bir araya geldiği ilçelerden Sarıyer’e bağlı Garipçe ve Rumeli Feneri köyü, sessizliği, sakinliği, doğası, yeşilliği ve tarihi eserleriyle şehir hayatının yoğun temposuna mola vermek isteyenler için ideal bir rota sunuyor. Garipçe Köyü’ne Nasıl Gidilir?


İstanbul’un doğal ve tarihi zenginlikleri açısından önde gelen semtlerinden biri olan Sarıyer, bu özellikleri nedeniyle turistler ve yerli ziyaretçi için çekim merkezi olmaya devam ediyor. Bizans ve Osmanlı döneminden kalma çok sayıda tarihi eserin; müzelerin, kalelerin, surların, su bentlerinin, çeşmelerin, camilerin, kiliselerin, ayazmaların, sarayların, köşklerin, yalıların ve sefarethanelerin bulunduğu Sarıyer aynı zamanda ormanları ve su kaynakları ile de bilinir. İstanbul’un deniz turizminin önemli semtlerinden olan Sarıyer, uzun yıllar boyunca kıyılarında yer alan plajları ile ünlenmiştir. Günümüzde Sarıyer, Boğaz sahilinde bulunan Altınkum ve Tarabya plajlarının yanı sıra Karadeniz kıyısında bulunan Kilyos ile diğer kumsallarıyla yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir ilçe konumundadır.

-

İstanbul’un Avrupa Yakası’nın kuzeyinde yer alan Sarıyer; sahip olduğu tarihi yalıları, yürüyüş alanları, koruları ve milli parklarının yanı sıra köyleriyle öne çıkan bir semt. Sarıyer’in Garipçe ve Rumeli Feneri köyü, özellikle hafta sonları vakit geçirmek isteyenler tarafından tercih ediliyor. 

Sarıyer isminin tarihçesine dair, ilçenin adının tarih boyunca “Kutlu/Güzel Su” anlamına gelen “Simas” olarak anıldığı biliniyor. “Simas” isminin “Sarıyer” ismine dönüşmesi hakkında çeşitli rivayetler bulunuyor. Bu rivayetlerden birisi “Sarıyer” isminin, İstanbul’un fethi sırasında ölen “Sarı Er” lakaplı bir yeniçeriden aldığına dayanıyor. Rivayetlerden bir diğeri ise bir zamanlar Maden Mahallesi çevresinde altın ve bakır madenlerinin çıkarıldığı sarı renkli yarlardan aldığı ve semtin isminin önce “Sarı Yar”, sonra “Sarı Yeri” son olarak ise “Sarıyer” olarak anılmaya başlanmasıdır.

-

Boğaz’ın en kuzeyinde yer alan ve geçim kaynağı olarak balıkçılığın ön plana çıktığı Garipçe’nin isminin ise eski zamanlarda Gyropolis (Akbabalar Şehri) olduğu biliniyor. Ayrıca bir efsaneye göre acımasız rüzgâr tanrısının damadı olan kralın sarayı buradaydı ve oğullarıyla birlikte Gyropolis’i her türlü tehlikeden koruyorlardı. Bir başka rivayete göre ise Garipçe’nin isminin Rumeli Feneri’ne olan yakınlığından ötürü “oldukça yakın” anlamındaki  “Karibce”nin değişerek günümüze Garipçe olarak geldiği biliniyor.

Garipçe’de balıkçılığın önemli olmasından dolayı özellikle sahilde restoranların fazlalığı dikkat çekiyor. Garipçe’de görülebilecek tarihi ve turistik mekânlar arasında köyün meydanında yer alan Garipçe Köyü Camii; ahşap evlerin bulunduğu sokaklarda yürüyerek tepeye çıktığınızda ise Anadolu Yakası’ndaki Poyraz Kalesi’ne karşılık olarak, 4. Mustafa tarafından 1773‟te Baron de Tott’a yaptırılan Garipçe Kalesi bulunuyor.

İstanbul Boğazı’nın Karadeniz ile Birleştiği Köy

Garipçe’ye çok yakın bir noktada yer alan Rumeli Feneri köyü, Boğaz’ın kuzeyinde en uç noktada yer alıyor. Yaşayanların geçiminin büyük bir bölümünü balıkçılıkla sağladığı bu köy, Rumeli (Türkeli) Feneri’ne ve Rumeli Feneri Kalesi (Topçu Kalesi)’ne, balıkçı teknelerinin bulunduğu limana, manzara karşısında yemek yiyebileceğiniz kafeler ve balık restoranlarına ev sahipliği yapıyor.

hafta-sonu-gezisi-icin-garipce-koyu-rehberi-garipce-yeme-icme-garipceye-nasil-gidilir

Deniz seviyesinden 58 metre yükseklikte; Anadolu Yakası’nda bulunan Anadolu Feneri’nin eşi olan Rumeli (Türkeli) Feneri’nin uzunluğu 30 metre yüksekliktir. Gemilerin Karadeniz'den İstanbul Boğazı'na emniyetle girmelerini sağlamak üzere 1856 yılında tesis edilen fenerin inşası esnasında kulenin birkaç kere yıkıldığı; köyün ileri gelenleri tarafından burada bir türbe olduğundan dolayı yıkıldığını söylemeleri üzerine, önce türbenin yapıldığı, ardından bugünkü fener kulesinin inşa edildiği biliniyor.

Rumeli Feneri köyünde gezebileceğiniz ve bol bol fotoğraf çekebileceğiniz diğer bir nokta Rumeli Feneri Kalesi ya da diğer adıyla Topçu Kalesi’dir. Karadeniz Boğazı’nın ağzında Osmanlı’nın başkentini kuzeyden gelişebilecek saldırılara karşı korumak amacıyla 1769 yılında inşa edilen Rumeli Feneri Kalesi’nin; tarih süresince defalarca onarım geçirdiği ve kalenin var olan kâgir yapısının dışında askerler için kışlalar bulunduğu biliniyor.

Garipçe Köyü Yeme-İçme, Garipçe Köyü’nde Kahvaltı Ne Kadar?

Sahil bölümünde yer alan deniz kenarında bulunan kahvaltı mekanları ve balık restaurantalarından başka çok fazla alternatifiniz bulunmadığı bu yerde, genellikle balıkçılar alakart servisi yaparken,  kahvalt içinde açık büfe servis veriliyor. Kişi başı açık büfe ücreti ortalama 30-45 TL arasında değişiyor. Bu güzel, sessiz kasabadaki harika manzaranın keyfini eşsiz tatlarla birlikte çıkarabilirsiniz.

-

Garipçe Köyü Nerede, Garipçe Köyü’ne Nasıl Gidilir? Kilyos Garipce Yol Tarifi

Şehir yaşamının koşturmacası içinde mola vermek isteyenler için ideal bir rota olan Garipçe ve Rumeli Feneri köyünü ziyaret etmek isteyenler, Yenikapı-Hacı Osman metrosunu kullanarak, Hacı Osman durağından 150 numaralı İETT hattına aktarma yaparak Garipçe ve Rumeli Feneri köyüne ulaşabilirler. 

Anadolu yakasından gelenler; Kadıköy Söğütlüçeşme'den Metrobüs'e binip Zincirlikuyu'da inerek Yenikapı-Hacıosman metrosuna aktarma yapmanız gerekiyor. Metro ile Hacıosman son durakta indikten sonra otobüs duraklarının olduğu çıkıştan çıkın. Bu alanda yer alan otobüs duraklarından 150 numaralı otobüse binerek Garipçe'nin merkez durağında indiğinizde Garipçe Köyü'ne ulaşmış olacaksınız.

Araba ile Levent’ten Garipçe Köyü’ne ulaşım yaklaşık 50-55 dakika sürüyor. Toplu taşıma ile ise bu süre 1 saat 10-20 dakikayı bulabiliyor. Yaz günü ve özellikle hafta sonları çok yoğun olduğu zamanlar sürelerde artış olabiliyor. Özel araç ile Sarıyer merkeze vardıktan sonra Kilyos istikametine devam edeceksiniz. Yol üstünde Koç Üniversitesi kavşağını döndükten sonra ormanlık bir yol da devam ederken Garipçe tabelalarını takip ettiğinizde yol sizi Garipçe'nin merkezine ulaştıracaktır.

Özellikle yaz aylarında ve hafta sonları çok yoğun olan yerleşim bölgesine eğer arabanız ile gidecekseniz, park yeri sıkıntısı sorunu olduğu için erkenden gitmeniz daha iyi olacaktır.

hafta-sonu-gezisi-icin-garipce-koyu-rehberi-garipce-yeme-icme-garipceye-nasil-gidilir

Kaynak: Sarıyer Beledeyesi, İstanbul Valiliği, Wikipedi


BU MAKALELER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Hafta Sonu Gezisi İçin Şile Rehberi
Doğaseverlerin gözdesi 9 Bölge Boruma Altına Alındı
Hacıosman Korusu Gezi Rehberi, Hacıosman Korusu Nerede?