Fed Piyasaların İyileşmesini Beklemeli
14 Ocak 2020 9:36

Fed Piyasaların İyileşmesini Beklemeli

Güvercin açıklamaları ile bilinen Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Fed'in geride durması ve bir şeyler değişene kadar ekonominin gelişimine imkan vermesi gerektiğini söyledi.


Faiz oranlarında herhangi bir artırım kararı verebilmesi için çıtanın çok yüksek olduğunu ifade eden Bostic, enflasyon Fed'in yüzde 2 hedefine doğru ikna edici bir şekilde hareket ederek kadar herhangi bir faiz artırımına taraftar olmayacağını, aksini düşünmesi için aşırı borçlanma veya finansal istikrarsızlığının "sistemsel" hale gelmesi gerektiğini vurguladı.

"Gelinen noktada politika değişikliği için tüketici harcamalarında zayıflama veya işletmelerin istihdam yatırım planlarında değişiklik gibi gelişmeler olmalı" diye konuşan Bostic, "Eğer ticaret, diğer belirsizlikler çözülmez ise işletmeler personel sayısında azaltıma yönelebilirler" dedi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic'in 2021 yılına kadar FOMC toplantılarında oy hakkı bulunmuyor.

"Fed Dikkatli Olmalı"

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, içinde bulunulan olumlu ortama rağmen Fed'in halihazırda daha önce dolaşılmış sularda olduğunu belirterek, görünüme yönelik potansiyel riskler konusunda alarmda olması gerektiği uyarısında bulundu