Erdoğan: Kudüs Müslümanların Kutsalıdır
29 Ocak 2020 13:50

Erdoğan: Kudüs Müslümanların Kutsalıdır

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) öncülüğünde yapılan toplantının ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesine katkı sağlamasını amacıyla görüşmeler gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika ziyaret dönüşü sonrası uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerinden satır başları:

Afrika ziyaretimizin ikinci ayağı olan Gambiya’ya Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyareti gerçekleştirdik. Bu ziyareti hem ikili ilişkilerimiz hem Afrika politikamız bağlamında önemsiyorum. Gambiya ile “gençlik ve spor” ile “arşiv” alanlarında olmak üzere iki iş birliği anlaşması imzaladık. Bunlar ülkelerimiz arasındaki kültürel ve sosyal ilişkileri güçlendirecektir. Türk ve Gambiya iş adamlarının katılımıyla yapılan iş forumu yeni imkanlara vesile olacaktır. Gambiya FETÖ okullarını Afrika’da kapatan ilk ülkedir. Rohingya Müslümanları konusunda Gambiya’nın gösterdiği hassasiyet memnuniyet verici. Diğer Afrika ülkeleri ile olduğu gibi Gambiya ile de karşılıklı saygı ve çıkar temelinde kazan-kazan ilişkisini geliştirmeye devam edeceğiz.

Ardından son durağımız Senegal, Afrika ziyaretimizin üçüncü ayağı idi. Senegal ile iyi ilişkilerimiz var ve her gün güçleniyor.

Ekonomi, ticaret enerji, altyapı müteahhitlik, savunma ve balıkçılık alanında büyük potansiyele sahip. 400 milyon dolar ticaret hedefimize ulaştık fakat geçen yıl biraz gerileme oldu, bu hedefin ötesine geçmek için yoğun bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Şimdi birlikte belirlediğimiz hedef 1 milyar dolar. Bugün 7 anlaşma imzaladık. Böylece ilişkilerimizin ahdi zeminini güçlendiriyoruz. İş forumunda yeni yatırım imkanlarını ele aldık ve iş adamlarımızı bir araya getirdik. Senegal, FETÖ ile mücadelede yanımızda duran bir ülkedir. Maarif Vakfı şu anda 13 okulla eğitim veriyor. Senegal ile özellikle öğrencilerine de burs verme suretiyle geleceğe yönelik ilişkilerimizi çok daha güçlü hale getireceğiz. Dördüncü kez ziyaret ettiğim Senegal bu sefer çok daha farklıydı. Türk müteahhitlerin burada yaptıkları yatırımlarla geleceğe yönelik güçlü adımlar atıyoruz.

Bizim Afrika vizyonumuz karşılıklı saygı temelinde kazan-kazan ilkesine dayanıyor. Afrika ile özel ilişkilerimiz var, geçmişimizde sömürgecilik yok. Afrika’yı pazar değil, ortak olarak görüyoruz. Afrika’da özellikle Senegal’in çok farklı bazı özellikleri de var. Adeta buradan Amerika’ya, değişik yerlere Goree adasından köle ticareti yapılırdı. Hakikaten orası çok çok farklı bir yer. Ben orayı ziyaret ettim ve orada kölelerin nasıl zincirlere vurulduğunu, zincirlere vurulan kölelerin nasıl kadırgalarla vesaire ta ABD’ye kadar gönderildiğini bize rehber olan arkadaş anlatmıştı.

"Rusya, Süreçlere Sadık Değil"

Erdoğan: (İdlib) Rusya ile Soçi ve Astana’da bazı görüşmeler, anlaşmalar oldu, bu anlaşmalara Rusya’nın sadık kalması halinde, biz de aynı sadakatle yola devam ederiz. Şu an itibarıyla maalesef Rusya Astana’ya da Soçi’ye de sadık değil, arkadaşlarımız muhataplarıyla görüşmeler yapıyorlar - Halep’ten bizim tarafa atışları var. Bunlara biz bir yere kadar sabrederiz, sabrettik ama ondan sonra da biz göbeğimizi keseriz. 

Arkadaşlarımız, şahsım görüşmelere devam edeceğiz, arzumuz bir an önce burada Rusya’nın dost olarak gördüğü rejime gereken uyarıyı yapmasıdır - Şu anda Astana süreci diye bir şey de kalmadı, Astana süreci şu anda sessizlikte veya sessizliğe büründü.

"Kudüs Müslümanların Kutsalıdır"

Kudüs’ün İsrail’e verilme planı asla kabul edilemez. Trump'un açıkladığı plan, barışa ve çözüme hizmet etmeyecektir, bu plan Filistin ve Kudüs için yeni oldubittiler oluşturma gayretidir

"Ya Parayı Verecekler Yada Uçağı Teslim Edecekler"

S-400 konusu bitmiş bir iş, buradan geri adım atmak söz konusu değil, bedeli kesilmiş, kredisi vesaire hepsi konusunda Ruslarla anlaştık - (F-35) Ya bu işin parasını bize verecekler ya da uçağı verecekler

Erdoğan, ABD Başkanı Donal Trump ile ile ilişkilerin iyi olduğunu ve ikili ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılmasıyla ilgili çalışmalar yaptıklkarını söyledi.