Tobo Formasyon Nedir, Tobo Formasyon Hedef Fiyat Hesaplama
27 Nisan 2018 0:17

Tobo Formasyon Nedir, Tobo Formasyon Hedef Fiyat Hesaplama

Tobo Nedir? Dönüş sinyali veren tobo formasyonun açılımı; Ters Omuz Baş Omuz'dur. Peki tobo formasyon hedef fiyat nasıl hesaplanır? Obo formasyon sonrasında Tobo formasyon ile devam ediyoruz.


--------Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu-TOBO

Tobo formasyonu nedir?

Bir Dip (Sol Omuz),

Bir Baş (Daha düşük Dip),

Bir Dip (Sağ Omuz) yapısı içinde olan formasyondur.

Düşüş trendlerinde ve diplerde karşımıza çıkan güvenirliliği yüksek, dönüş sinyali veren formasyon, OBO formasyonunun kardeşi niteliğinde ancak tam ters özelliklere sahip  olarak bilinir. Düşen bir trendin sonlanmakta olduğunu ve yükselen bir trendin başlayacağı sinyalini verir. Düşüş yönünde devam eden fiyatlar belli bir noktada dip yapar ve yükselir. Buradan oluşan yüksek hacimli satışlar ile bir önceki seviyenin altında yeni bir dip oluşturur. Tekrardan geri dönen fiyat düşüş eğilimine girse de sol omuz bölgesinin altına sarkmaz ve yukarı yönlü hareketine devam ederek formasyonu tamamlamış olur.

TOBO'da dikkat edilmesi gereken unsur formasyon üst bölge(direnç) kırılımı teyit edilmeden işlem açılmamalıdır. Teyit edildiğinde formasyonun hedef fiyat yönünde alım(buy) düşünülebilir. TOBO formasyonu hedef fiyat hesaplaması aşağıdaki grafikte gösterilmiştir. Hedefi fiyatı buldunuz, fiyat o seviyeye kadar yükseldi, artık buradan geri döner diye düşünmek yanlış olacaktır. Bu gibi durumlarda  hemen pozisyon kapatılmaması ve ilgili enstrümanda kar al seviyesi belirleyip, ürünün fiyat hareketlerinin izlenilmesi gerekir. 

Görsel >Tobo Formasyonegitim-9

 

DEVAM ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ--->