Dikdörtgen Formasyon ve Obo Formasyonu Nedir (E8)
27 Nisan 2018 0:17

Dikdörtgen Formasyon ve Obo Formasyonu Nedir (E8)

Obo Nedir? Omuz Baş Omuz Formasyon Hedef Fiyat Hesaplama Nasıl Yapılıyor? Dikdörtgen formasyonu ne demek, formasyonda dikkat edilmesi gereken noktalar neler.

--------Dikdörtgen Formasyonu

Dikdörtgen formasyonu,  fiyat yükselirken aşağı yönde bir tepkiyle karşılaşması ve düşerken yukarı yönde bir tepkiyle karşılaşması sonucu oluşan yatay kanallar olarak karşımıza çıkar. Alıcıların ve Satıcıların bir birine üstünlük kuramadığı belli bir süre bulunduğu kanalda devam eden, içinde bir çok tepe ve dip oluşturan yatay fiyat hareketleridir. Dikdörtgen formasyonlar düşen veya yükselen trende görülebilir. Genelde içinde bulundukları trend hareketi yönünde ilerlerler. Dikdörtgen formasyonları her iki tarafa da bir kırılma gerçekleştirebilir.
Formasyon alt desteği kırması durumunda formasyon boyu kadar düşüş, Formasyon üst direnci geçmesi durumunda formasyon boyu kadar yükseliş beklenir. Formasyonun hedef fiyat hesaplaması aşağıdaki grafikte gösterilmiştir.
Görsel>Dikdörtgen Formasyonuegitim-8

--------Omuz Baş Omuz Formasyonu(OBO)

OBO formasyonu nedir ? Adında anlaşıldığı gibi,
Bir Tepe (Sol Omuz),
Bir Baş (daha yüksek tepe) ,
Bir TEpe(Sağ Omuz) olarak karşımıza çıkan Formasyondur.
Yukarı yönde devam eden fiyat eğiliminin geri dönebileceğinin sinyalini veren önemli bir dönüş formasyonudur. Yükselişine devam eden fiyat  öncelikle bir tepe oluşumu ile hareketine başlar ve satışlar ile geriler sonrasında destekden oluşan tepki ve artan hacim ile bir önceki tepenin üstünde bir fiyatlama oluşturur ve fiyat tekrardan destek noktasına doğru çekilmeye başlar. Trende olan inancını yitirmeyen alıcılar destekden aldıkları ürünü önceki tepe(sol omuz) fiyat seviyesinde taşısalar da satışların güçlenmesi ile destek noktasına doğru yönelir ve Formasyon tamamlanmış olur.
OBO da dikkat edilmesi gereken unsur , formasyon alt taban bölgesi(destek) kırılımı teyit edilmeden işlem açılmamalıdır, teyit edildiği takdirde formasyonun hedeflenen fiyat yönünde satış düşünülebilir. OBO formasyonu hedef fiyat hesaplaması aşağıdaki grafikte gösterilmiştir. Formasyon hedefini hesapladınız ve düşüş tamamlandı. Hemen burada ters yönde bir işlem açmaya kalkmak yanlış olacaktır. Takip edilen ilgili enstrümanda trend dönüşü oluşana kadar pozisyonunuzu koruyabilirsiniz.

DEVAM ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ--->


Altın ve Gümüş Hesaplama

0 ₺

Döviz Hesaplama