Teknik analiz İkili dip ve ikili tepe formasyonu nedir
27 Nisan 2018 0:16

Teknik analiz İkili dip ve ikili tepe formasyonu nedir

RSI İkili tepe formasyonu ne demek? Teknik analiz ikili tepe formasyonu hedef fiyat hesaplama nasıl oluyor? Teknik analiz çift tepe ve çift dip trend dönüş formasyonları eğitimimize devam ediyoruz.


--------İkili Tepe(Çift Tepe) formasyonu nedir ? İkili tepe formasyon sonrası ne olur?

İkili tepe: Hareketine yukarı yönde devam eden fiyat önemli bir direnç noktasına çarpar ve geri dönüş gerçekleştirir. Destekden oluşan tepkiler sonucunda tekrardan toparlanan ürün, oluşan alım iştahı ile yeniden direnç bölgesine yaklaşmaya çalışır ancak yeterli ivmeyi bulamayıp bazen en son yaptığı tepeden bazen de o tepenin altından hareketini tamamlayamadan geri dönüş yaptığında ikili tepe oluşmaya başlar . Alt destek noktasının kırılması ile de formasyon tamamlanmış olur. Genel de yükseliş trendlerin sonlarında görülür ve güvenirliliği yüksektir. İkili tepe formasyonu sonrası genelde yükselişin bittiğinin yani ayı piyasasının başlayacağının habercisi olarak yorumlanmalıdır.  İkili tepe formasyonu hedef fiyat hesaplaması aşağıdaki grafikte gösterilmiştir. Grafikte, hedef fiyat oranından sonra düşüşlerin devam ettiğini göreceksiniz. Bu gibi durumlarda pozisyonunuzu kapatmada acele etmeyip, ilgili enstrümanda gerekli geri dönüş sinyalleri gelene kadar beklemeniz, kar marjınızı arttıracaktır.

Görsel>İkili Tepe Formasyon 

egitim-7

--------İkili dip formasyon hedef fiyat hesaplama nasıl yapılır? İkili dip sonrası ne olur?

İkili dip: Hareketine aşağı yönde devam eden fiyat önemli bir destek noktasına çarpar ve geri dönüş gerçekleştirir, belirli bir yükselişten sonra fiyat satışlar ile karşılaşır. Trende olan inanç zayıf olduğundan yükselişler sınırlı kalır ve tekrardan fiyat mumları destek noktasına doğru ilerler, ikinci kez test edeceği destekten aldığı güçle toparlanan ürün yeniden direnç bölgesine yaklaşmaya çalışır ve böylelikle ikili dip oluşmaya başlar. Üst direnç noktasının kırılması ile de formasyon tamamlanmış olur. İkili dip formasyon sonrası genelde düşüşün bittiğini yani boğa piyasasının başlayacağının habercisidir.

İkili dip formsayonunda üst direnç noktasının kırılması ile alımlar hızlanacaktır. Genelde düşüş trendlerin sonlarında görülür ve güvenirliliği yüksek bir dönüş formasyonudur. İkili dip formasyonu hedef fiyat hesaplaması aşağıdaki grafikte gösterilmiştir. İkili dip formasyonu hedef fiyat oranı geçildikten sonra, izle ve gör pozisyonunuzda olmanız gerekir. Formasyon tamamlandı, artık yükseliş bitti, düşüncesi yanlış olacağını unutmayın. Pozisyon kapatmak için acele etmeyin ve hedef fiyat üstündeki fiyatlamaların devam edip etmeyeceğini izleyin.

İkili Tepe(Double Top) ve İkili Dip(Double Bottom) için yabancı kaynak arayanlar bu adresi " https://en.wikipedia.org/wiki/Double_top_and_double_bottom " ziyaret edebilirler.

Görsel>İkili Dip Formasyon

egitim-7

İKİLİ DİP-İKİLİ TEPE FORMASYON EĞİTİM VİDEO

DEVAM ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ --->