Teknik Analiz Eğitim Formasyon Giriş, Alçalan Üçgen Formasyon
27 Nisan 2018 0:13

Teknik Analiz Eğitim Formasyon Giriş, Alçalan Üçgen Formasyon

Alçalan üçgen formasyonu nedir? En çok kullanılan teknik analiz formasyonları nelerdir? Teknik analiz sanatında her mum hareketi formasyon ve trend demektir. Formasyonlar bir sonraki adımın size ne olabileceği konusunda fikir verir. Basit olarak trendleri sonlandıran(ayı) ve başlatan(boğa) formasyonları bilmek atacağınız adımın sizi nereye sürükleyeceğini anlamanıza yardımcı olur. Bu yüzden formasyonlar teknik analizde her daim önemli konuların başında yer almıştır.

Başlıca Teknik Analiz Formasyonları, Formasyon Nedir?

Kökeni Fransızca olan 'Formasyon' kelimesi, dilimize  biçimle ve yetişim olarak çevrişmiştir. Tennik analizde formasyonlar, çizgisel ve aynı zamanda bazı kalıplar ile nitelendirilmektedir. Ayı, boğa ya da trend devam ettiren veya dönüşünü onaylayan ve bir çok defa  geçmişte gerçekleşmiş, tamamlanmış olmalarından dolayı gelecekte de aynı harekatı yapma olasılığının yüksek olması ile oluşan figürler, döngüler ve kalıplar olarak karşımıza çıkacaktır. Teknik analizde en çok kullanılan formasyonlar ile devam ediyoruz.

Formasyonu TANIMLA , POZİSYON AL ve TRENDE göre yatırım yap.

------Alçalan Üçgen Formasyonu

------Yükselen Üçgen Formasyonu

------Simetrik Üçgen Formasyonu

------Alçalan  ve Yükselen Takoz Formasyonu

------İkili Tepe Formasyonu

------İkili Dip Formasyonu

------Dikdörtgen Formasyonu

------Omuz Baş Omuz Formasyonu(OBO)

------Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu(TOBO)

------Flag ve Flama Formasyonu

------Çanak Formasyonu

------Ters Çanak Formasyonu

 

------Alçalan Üçgen Formasyonu

Diplerin aynı seviye de kaldığı, tepelerin alçarak eğilimine devam ettiği formasyonlar olarak karşımıza çıkar. Oluşan tepkilerin yetersiz kaldığı ve daha önceki tepenin altında daha düşük bir tepe yaptığı görülür.. Alçalan üçgende genel eğilim aşağı yönlüdür. Destek bölgesinin kırılması ile satışlar hızlanabilir. Dikkat edilmesi gereken unsur alt destek bölgesi ve üçgen dışı fiyatlamalardır. Alçalan üçgen formasyonu hedef fiyat hesaplaması aşağıdaki grafikte gösterilmiştir.

Görsel>Alçalan Üçgenegitim-4

 

DEVAM ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ--->