Teknik Analiz Trend Örnekleri, Teknik Analiz Trendler (E2)
20 Nisan 2018 11:11

Teknik Analiz Trend Örnekleri, Teknik Analiz Trendler (E2)

4- Ortalamalar birbirini teyit etmelidir: Trend de ki değişme sinyali sadece tek bir ortalama (veya endeks) tarafından verilmemeli, çeşitli ortalamalar birbirini teyit etmelidir.
Piyasanın değişik sektörleri temsil eden farklı iki endeks aynı yönde gitmiyorsa şüpheli bir durum vardır.
5- İşlem hacmi trendi teyit etmelidir. Bir ana boğa trendin de, işlem hacmi fiyat yükselişlerinde artmalı, düşüşlerde de azalmalıdır.
Bu düşüşlerde işlem hacmi azalırken piyasa da daralır. Burada daralma kelimesi fiyatı artan ve düşen hisselerin sayısı için kullanılır.
Ana trend yukarı ise düzeltme hareketinde daralma çok fazla olmamalıdır.
Ana ayı trendin de işlem hacmi, düşüşlerde artar, yukarı düzeltme hareketlerinde azalır.
Düzeltmelerde de fiyatı artan hisselerin sayısında aşırı bir yükseliş olmaz. Dolayısıyla düzeltme hareketlerinde ki işlem hacmi ve piyasa derinliğine (dar mı değil mi) bakarak mevcut ana trendin devam edip etmediğini ve gücünü yorumlayabiliriz.
C.Dow  yüksek işlem hacminin olası trend dönüşlerine de işaret edebileceğini bulmuştur.
Bir süredir devam etmekte olan bir fiyat yükselişinden (veya düşüşünden) sonra oluşan yüksek işlem hacimli bir gün yukarı trendin ( veya aşağı trendin) sonunun geldiğinin veya en azından bir düzeltme hareketinin habercisi olabilir.
6- Geri dönüş sinyali kesin olarak verilene kadar trendin devam ettiği varsayılmalıdır: Bir trendin mevcudiyeti tespit edildikten sonra, bunun aksi ispat edilene kadar o trendle birlikte hareket edilmesi gerekiyor. Bir yukarı trend yeni en yüksekler ve yükselen en düşüklerle tamamlanır. Aşağı trend ise kendini yeni en düşüklerle ve alçalan en yükseklerle belli eder.
Dow teorisine yüzeysel olarak değinmeden geçmek, haksızlık olacağını düşündüğüm için Dow Teorisinin ilkelerini paylaştıktan sonra konumuza Trendler ile devam ediyoruz.
Trendler talep ve arz sonucunda yatırımcıların bir tarafa yönelmesi ile başlar. Kısaca Yön Trendir, Trend de yatırımcı dostudur.
Görsel>TREND ÖRNEKLERİegitim-2
Yükselen Trend(Boga): Fiyat grafiği incelendiğinde dalgalanmanın yukarı yönlü devam ettiğini görülür ve yeni ek yüksek zirveler yaparak ilerleyen trendlerdir. Piyasa da alım iştahı yüksektir ve yapılan satışlar  yetersiz kalır.
Ürünün artacağını düşünenlerin piyasaya hakim olduğu trendir. Yükseliş trendlerinde dirençler destek olur, yukarı yönlü piyasada trendi çizmek için mum çubuklarının düşükleri kullanılır.
Fiyat tüm hareketli ortalamaların üstündedir. Yeni en yüksek yapamadığında trend biter.
Görsel>YÜKSELEN TRENDegitim-2

 

Alçalan Trend(Ayı): Fiyat grafiğini incelendiğinde dalgalanmanın aşağı yönlü devam ettiği görülür. Yeni en düşük dipler yaparak ilerler. Piyasada ürünün pahalı olduğunu ve doyuma ulaştığını düşünenler satışa geçmiştir , alımlar olsa da yeterli tepki oluşmaz, sınırlı kalır ve fiyatlar hareketine devam eder. Satış yönünde pozisyon alanların piyasaya hükmettiği trenddir. Düşüş trendlerinde destekler direnç olur. Aşağı yönlü piyasada trend çizmek için mum çubukların yüksekleri kullanılır.
Fiyat tüm hareketli ortalamaların altındadır. Yeni en düşük yapamadığında trend biter.
Görsel>ALÇALAN TRENDegitim-2

 

DEVAM ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ--->


Altın ve Gümüş Hesaplama

0 ₺

Döviz Hesaplama