Teknik Analiz Trend Örnekleri, Teknik Analiz Trendler
20 Nisan 2018 11:11

Teknik Analiz Trend Örnekleri, Teknik Analiz Trendler

Trendler, talep ve arz sonucunda yatırımcıların bir tarafa yönelmesi ile başlar. Kısaca yön, trendir, trend de yatırımcı dostudur.

Görsel>TREND ÖRNEKLERİegitim-2

Yükselen Trend(Boga): Fiyat grafiği incelendiğinde dalgalanmanın yukarı yönlü devam ettiğini ve yeni en yüksek zirveler yaparak ilerleyen trendlerdir. Piyasada alım iştahı yüksektir ve yapılan satışlar  yetersiz kalır.

Ürünün artacağını düşünenlerin piyasaya hakim olduğu trendir. Yükseliş trendlerinde dirençler destek olur. Yukarı yönlü piyasada trendi çizmek için mum çubuklarının düşükleri kullanılır.

Fiyat tüm hareketli ortalamaların üstündedir. Yeni en yüksek yapamadığında trend biter.

Görsel>YÜKSELEN TRENDegitim-2

 

Alçalan Trend(Ayı): Fiyat grafiğini incelendiğinde dalgalanmanın aşağı yönlü devam ettiği görülür. Yeni en düşük dipler yaparak ilerleyen dalgalardır.. Piyasada ürünün pahalı olduğunu ve doyuma ulaştığını düşünenler satışa geçmiştir. Alımlar olsa da yeterli tepki oluşmaz, sınırlı kalır ve fiyatlar hareketine devam eder. Satış yönünde pozisyon alanların piyasaya hükmettiği trenddir. Düşüş trendlerinde destekler direnç olur. Aşağı yönlü piyasada trend çizmek için mum çubukların yüksekleri kullanılır.

Fiyat tüm hareketli ortalamaların altındadır. Yeni en düşük yapamadığında trend biter.

Görsel>ALÇALAN TRENDegitim-2

 

DEVAM ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ--->