Bayrak Formasyon ve Flama Formasyonu Nedir (E10)
27 Nisan 2018 0:18

Bayrak Formasyon ve Flama Formasyonu Nedir (E10)

-------Bayrak Formasyon ve Flama Formasyonu

Bayrak Formasyon Nedir? Flama Formasyon Nedir?
Genellikle hacimli yükselişlerde karşımıza çıkar, sert bir hareket ile ivmelenen fiyatlar ,bir süre dinlenme dönemini geçirdikten sonra direnç seviyesini aşar ve aynı yönde hareketlerine devam eder.Bu hareketi de bir bayrağı anımsattığı için bu isim ile nitelendirilmiştir.Yükselen trendlerde formasyon yatay veya aşağı eğilimli olabilir.
Flama Formasyonu, bayrak formasyonu ile aynı özellikleri taşımaktadır. Aralarındaki fark bayraklar genelde dikdörtgendir, Flamalar ise simetri üçgen şeklinde karşımıza çıkar.Flamalar  daha kısa zaman içinde oluşan ve biten bir formasyonlardır.
Hareketin başladığı andan itibaren oluşan bölüme 'bayrak direği ', fiyatların dinlenme, karar verme dönemi de bayrak olarak adlandırılır.
Düşüş trendlerinde Ters Bayrak ve Ters Flama Formasyonları  olarak da rastlamamız mümkündür. Tanımsal ve formasyon hedef fiyat hesaplama olarak her hangi bir farklılık yoktur.
Görsel>Bayrak ve Flama Formasyonuegitim-10

--------Çanak  ve Ters Çanak Formasyonu

-Çanak formasyonu genelde düşen trendlerin sonlarına doğru görülür ve geri dönüş sinyali üretir. İlgili ürünün artık ucuz olduğunu düşünen yatırımcılar alıma geçerler ve belli bir süre yatay seyirde devam ederken artık düşüşün bittiğine inanan yatırımcımlarında katılım gösterdiklerinde hacimli bir artış gerçekleşir ve fiyatlarda yukarı yönlü bir ivmelenme başlar, kanalın üst noktası(direnç)seviyesi geçildiğinde de formasyon tamamlanmış olur. Formasyon direnç seviyesinden alt bandına bir çizgi çektiğinizde, formasyonun direnç seviyesini kırdıktan sonraki gideceği noktayı da bulmuş olursunuz.
Direnç seviyesi geçildiğinde alım yönünde pozisyon alınabilir.
-Ters çanak formasyonu genelde yükseliş trendlerin sonlarına doğru görülür ve geri dönüş sinyali üretir. Çanak formasyonu ile temel olarak aynı kurallara tabidirler. Çanak formasyonu kadar sık karşılaşılmasa da görüldüğünü takdirde trendi sonlandıracağı unutulmamalı ve dikkat edilmelidir.
Destek seviyesi kırıldığında satış yönünde pozisyon alınabilir.

 

DEVAM ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ--->


Altın ve Gümüş Hesaplama

0 ₺

Döviz Hesaplama