Ücretsiz Teknik ve Temel Analiz Eğitim Seti
20 Nisan 2018 10:52

Ücretsiz Teknik ve Temel Analiz Eğitim Seti

Tamamen ücretsiz en iyi teknik analiz eğitim setini sizler için hazırladık. Borsaya başlangıç eğitiminin yanı sıra teknik analiz  ne demek? temel analiz nedir? sorularının cevapları ile birlikte temel analiz ve online teknik analiz eğitimi hakkında en faydalı bilgileri bulacaksınız.


Teknik analiz ve temel analiz hakkında internette araştırma yapmaya başladığınızda, çıkan sonuçlar maalesef bir bütün olmaktan çok uzak. Bu yüzden biz bu durumu daha basite indirip, teknik ve temel analiz öğrenmek isteyenler için; borsa grafik eğitimi, trend örnekleri, formasyonlar, teknik analiz araçları ve bir çok temel analiz bilgilerini bir eğitim seti olarak bir araya getirdik. Bu yorucu ve meşagatli yolculuğa hazırsanız başlayabilirsiniz.

Hemen hemen herkes cebindeki parayı nasıl değerlendireceğini, ülkedeki ve dünyadaki ekonomik koşulları nasıl yorumlayacağını ve buna göre  nasıl yatırım yapacağı konusunda bilgi sahibi olmayabilir. Bu durumda aniden gelişen risklerle baş edebilmek, fırsatları kazanca dönüştürebilme yeteneğimizi geliştirmek, finansal ürünler hakkında bilgi sahibi olmak ve bu doğrultuda hareket etmek için finansal farkındalığımızı arttırmamız gerekmektedir. Artık yalnızca ekonomistlerin öngörülerine bağlı kalmak, onların fikirlerine uymak ve karmaşık finansal kavramlardan korkulduğu için ekonomiyle ilgilenmemek demode bir yaklaşım olacaktır.

Finansal okur-yazarlık olarakda nitelenen bu duruma katkı sağlamanız, yatrımlarınızı en doğru şekilde yönlendirmeniz için ücretisz olarak hazırladğımız teknik analiz ve temel analiz eğitim setini sizlere sunuyoruz.  Bir yatırımcının bilmesi gerekenleri ve yatırımlarını yönlendirirken faydalı olabileceğini düşündüğümüz bilgileri adım adım inceleyeceğiz.

Yatırım yapmaya karar verdiniz. Ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız ve bu konuda bilinçlenmek istiyorsanız, aradığınız kaynaklar burada. Borsaya başlangıç seviyesinin çok üstünde olan eğitim yazımızı bitirdiğinizde kendinizdeki değişimin farkına varacaksınız.

Eğitim setimiz, temel analiz eğitim ile başlayıp, teknik analiz eğitimi ile devam edecek.

Finansal piyasalarda 2 Tür Analiz çeşidi vardır.

         1--Temel Analiz

         2--Teknik Analiz

Konularımızı kısaca tanımladıktan sonra daha detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

   1--TEMEL ANALİZ NEDİR?

Fiyatlar arz-talep sonuncunda  piyasada dalgalanmalara sebep olur, bu dalgalanmayı etkileyen faktörlerin sebepleri temel analizin içinde yer almaktadır.

Gelecekte fiyatları etkileyebilecek mali, ekonomik ve siyasal gelişmeleri ele alarak ürünler üzerindeki etkisini tahmin etmeye temel analiz denir. Temel analiz yapabilmek için kişinin finansal bilgisinin yeterli olması gerekmektedir. Bu şekilde doğru temel analize ulaşılabilir. Yeterli akademik bilgiye sahip olmayan yatırımcılar temel analiz konusunda zorluklar ile karşılaşacaktır. Temel analiz çok geniş ve kapsamlı bir bilgi gerektirdiği gibi de zorluk derecesi yüksektir.

Geçmişten günümüze farklılaşan piyasa koşullarını incelediğimiz de Temel analiz nasıl olmalı sorusunun cevabını iki bölümde  ele almak daha doğru olabilir.     

            1-Hisse senetlerinde Temel analiz

Bir hisse senedi alınırken doğru kararlar verebilmek için alım yapacağınız şirketin faaliyetlerini, maddi durumunu(kar-zarar tablosunu), piyasa değerini, yatırımlarını, şirketin büyüme potansiyelini ve sürdürebilirliğini kesinlikle doğru şekilde yorumlayabilmek gerekir. Ancak bu şekilde doğru bir başlangıç yapılabilir ve karlılığınızı artırabilirsiniz.

Bir hisseye olan ilginin veya ilgisizliğin altında yatan sonuçlarını yorumlayabilmekte temel analiz içinde kendine yer bulmaktadır. Şirketin mali tablo uygunluğunun dışında ele almanız gereken bir diğer konuda ülke içindeki makroekonomik göstergelerdir . Ülkenin ekonomik göstergelerinde oluşan olumlu tablolar doğal olarak ülkenin borsasına talep oluşturacaktır. Oluşan talep sonuncunda borsa değerinin artması ile hisseler paralel şekilde değer kazanacağı gibi, ekonomik göstergelerde oluşan negatif tablolarda da tam tersi bir durum söz konusudur.

            2-Foreks Piyasasında Temel Analiz

Foreks piyasasında temel analizde benzer bilgiler ışığında yapılmakta olup daha çok makro ekonomik göstergeler, kurlar arasındaki korelasyon ve ekonomik takvim verilerinin doğru şekilde yorumlanması olarak ifade edilebilir.

   2--TEKNİK ANALİZ NEDİR?

Teknik analiz, tüm finansal piyasalarda yaygın olarak kullanılan bir kavram ve metottur.

Teknik Analiz: Geçmiş fiyat hareketlerini inceleyerek, gelecekte oluşabilecek fiyat hareketlerini tahmin etmek  olarak adlandırılır. Teknik analiz yapabilmek için grafik okumayı bilmek gerekir .Grafik okumak içinde belli göstergeler, formasyonlar ve indikatörler ile aynı dili konuşabiliyor olmanız gerekir.. Teknik analiz hiç bir işe yaramaz düşüncesi ile hem fikir iseniz, teknik Analiz konumuz bittiğinde belki fikrinizi değiştirmiş olabiliriz. Ayrıca hiç bir Teknik Analiz ve Temel Analiz yönteminin %100 doğru sonuçlar vermeyeceği unutulmamalıdır.

Temel Analiz oluşan veya oluşabilecek olayları önceden yorumlamak, Teknik Analiz ise belli araçlar ve göstergeleri kullanarak yatırımlarımızı yönlendirmeye çalışmaktır. Yatırımcıların vade tercihlerine de  kısaca değindikten sonra asıl konumuza giriş yapmış olacağız.

Yatırımcıların Vade Tercihleri

---KISA VADE

Kısa zamanda kara kavuşmak isteyen yatırımcıdır, genellikle daha çok Al-Sat yaparak, gün içi veya bir kaç günlük fiyat değişimlerinden para kazanmaya çalışan yatırımcı olarak sınıflandırılır. Kısa vadeli karlarda mutluluk ararlar. Kısa vadeli yatırım yapan yatırımcılar pozisyonları 1 haftaya kadar taşıyabilirler. Day Trader olarak da tabir edilen bu tarz kişilerin kesinlikle yeterli derecede Teknik Analiz bilmesi gerekir.

---ORTA VADE

Bu vade süresini tercih eden yatırımcılar pozisyon aldıkları üründe genellikle 3 ila 9 ay arasında kalmayı tercih ederler. Day Trader ‘lara göre daha sabırlı yatırımcılardır. Ekran başında oturmaktansa aldığı üründe satış için doğru zamanı bekleyen yatırımcı tipidir. Satışı yaptığı takdirde alım için aceleci olmaz. Teknik bilgiden ziyade Temel analiz ile yoluna devam edebilirler.

--UZUN VADE

1 yıl ve daha fazla pozisyon taşıyan yatırımcılar olarak adlandırılır . Trend takipçisidirler, Aldıkları ürünün günlük, haftalık  veya aylık dalgalanması ile ilgilenmez, haber bombardımanına maruz kalmazlar. Teknik analiz  bilmelerine gerek yoktur. Uzun  vadeyi  tercih  eden  yatırımcılar  gösterdikleri sabır ile kazanç sağlarlar. Çoğu kişi bu yöntemi uygulamakta zorlanır. Ancak gerçek bir yatırımcı olmanın altın kuralı, aldığınız üründe bekleyebilmektir.

Yukarıda ele aldığımız vade tanımlamalarında farklılıklar oluştuğu için alt bölümde bu konuya açıklık getirmeye çalıştım.

-Foreks piyasasında

Kısa Vade; 1 gün-1 Ay -- Orta Vade 1 Ay-3 Ay -- Uzun Vade 3 Ay-6 Ay

-Hisse Senedi piyasasında

Kısa vade; 1 Ay-3 Ay -- Orta vade 3 Ay-9 Ay -- Uzun Vade 1 Yıl ve üzeri olarak düşünülmelidir.

Day Trader-Günlükcü :  Günlük ve kısa zamanda kazanç peşinde olan kişiler.

Yatırımcı: Elinde nakit bulunduran ve bunu değerlendirmek adına farklı araçlarda uzun vadeli işlem yapan kişiler.

Herkes yatırımcı olabilir ancak day trader ve günlükcü olamaz.

Size  uygun yatırımcı profilini, ne kadar risk alacağınızı, hangi yatırım araçlarını değerlendireceğinize karar verdikten sonra bu yolculuğa hazır sayılırsınız.

   Hadi bir şeyler alıp satalım!

Eğer iyi bir bekleyen değilseniz;

‘’Hadi bir şeyler alıp satalım ‘’ cümlesi ile yatırım yapmaya başlarsanız kaybetmeye mahkum olursunuz. Sonra bu alışagelmiş cümleler sizinde lugatınız da yer almaya başlar.

"Bir daha bu ürünü alırsam ne olayım !",

"Gördün mü ürünü bize sattılar ve gittiler!",

"Arkadaşlar bu ürün hakkında kimsenin bir fikri yok mu? Acaba kaç ay daha bekleriz?",

"Zararım günden güne katlanıyor ne yapmalıyım?",

"Araba alacaktım vazgeçtim, bu ürünü aldım. Zararım çok büyük keşke araba alsaydım. Bu işlere de bulaşmazdım.",

"Ne bileyim abi ben böyle olacağını, bana da başkası dedi; ’çok yükselecek‘’diye o yüzden aldım."

Bunun ve türevleri gibi cümleler kurmak istemiyorsanız, bilginin peşinden gitmeli ve bilinçli bir yatırımcı nasıl olurun cevaplarını bulmanız gerekiyor. Temel analiz  ve teknik analiz konularında kendinizi geliştirmeniz hayatınızın bundan sonra ki evresinde yatırımlarınızı yönlendirmeniz açısından büyük önem arz etmektedir.

egitim-1

TEKNİK ANALİZ EĞİTİM SETİ GİRİŞ

Giriş bölümünde teknik analiz hakkında kısa bir özet sunmuştuk. Şimdi teknik analiz konusunu detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Bütün teknik analiz araçlarını öğrenmek ve akılları karıştırmamak için daha çok kullanılan, çoğu kişi tarafından güvenilirliği teyit edilmiş, daha iyi sinyaller üreten indikötör ve teknik analiz araçları ile konumuzu detaylandıracağız.

   Trend nedir?

Teknik analizde fiyatın yönünü gösteren eğilime Trend denir. 3 tür trend vardır.

---Yükselen Trend (BOGA)

---Alçalan  Trend (AYI)

---Yatay Trend

 

DEVAM ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ