Çin, ABD ürünleri için muafiyet listesi açıkladı
11 Eylül 2019 9:50

Çin, ABD ürünleri için muafiyet listesi açıkladı

Bugün açıklanan muafiyet listesi, Çin’in ABD ürünlerine misilleme olarak geçen yılın Temmuz ayında uygulama kararı aldığı ilk tarife halkasıydı.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında devam eden ticaret müzakereleri için ekimde ABD'de görüşme kararı alınmıştı. ABD yetkilileri ve Çin tarafından gelen mesajlar piyasalar tarafından olumlu karşılandı.
ABD ve Çin’in ticaret savaşında son hamleleri 1 Eylül’den itibaren karşı tarafın ürünlerine tarifeleri yükseltmek olmuştu ve ABD 1 Kasım’dan itibaren geçerli olmak kaydıyla yeni tarifeler planladığını bildirmişti.
Çin, ABD'den ithalatı tarifelerden muaf olan ürünler listesini yayınladı.
Çin'in muafiyet listesi 17 Eylül'den itibaren yürürlüğe girecek. Listedeki ürünler Çin'in ABD mallarına ABD'nin ticari eylemlerine misilleme olarak uyguladığı ek tarifelere konu olmayacak
Çin'in ABD'den ithalatı tarifelerden muaf ürünler listesinde gıda ürünleri ve yağlar var. Yapılan açıklamada, tarifelerden muaf ürünler listesine yapılacak eklemelerin daha sonra değerlendirileceği de ifade edildi.
Çin Ek Önlemler Alacak
Ticaret görüşmelerinin istenilen sevide olmamasına bağlı olarak Çin hükümeti ek önlemler alacağını duyurdu. Çin Komunist Partisi'nin resmi yayın organı Halkın Günlüğü'ne  bağlı olarak yayınlanan Global Times'ın baş editörü Hu, "Çin, ABD ile ticaret savaşının negatif etkisini hafifletmek için Çin'den ve ABD'den bazı şirketlerin faydasına olacak önemli tedbirler uygulamaya koyacak" dedi.