Çin-ABD Ticaret Müzakereleri Durdu
02 Aralık 2019 8:15

Çin-ABD Ticaret Müzakereleri Durdu

 ABD'de kabul edilen Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası nedeniyle ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakerelerine gölge düşürdü.


Axios internet sitesinin konuya yakın kaynaklara dayandırdığı bilgilere göre, ABD'de kabul edilen Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası nedeniyle ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakereleri durdu.

Axios'a bilgi veren kaynaklar, ABD'nin çıkardığı yasa sonrası Çin'in yurt içi siyasetinin yatışması için zamana ihtiyaç olduğunu, bu nedenle ABD-Çin "faz bir" ticaret anlaşması müzakerelerinin ne zaman tamamlanacağının biraz belirsiz hale geldiğini ifade ettiler.

Çin Komunist Partisi'nin yayın organı Halkın Günlüğü'ne bağlı olarak yayın yapan Global Times gazetesi de Çin'in ABD ile faz bir ticaret anlaşmasının parçası olarak ABD'nin Çin'e uyguladığı tarifeleri geri çekmesini istediğini yazdı.

ABD'nin 15 Aralık'ta uygulayacağını duyurduğu ek tarifelerden vazgeçmesinin Çin'in beklediği mevcut tarifeleri geri çekilmesi adımının yerini tutmayacağını belirten Global Times, ABD'nin Çin'in içişlerine müdahalelerinin ve Çin'e ABD tarım ürünleri satın alması için baskı yapmasının anlaşmayı tehdit edebileceğini de vurguladı.


İngiltere Otomobil Üretiminde Büyük Düşüş Yaşanacak