BANKALAR DÖVİZ KREDİ FAİZİNİ İNDİRMEYİ UNUTTULAR
11 Ocak 2019 9:51

BANKALAR DÖVİZ KREDİ FAİZİNİ İNDİRMEYİ UNUTTULAR

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, "Bankalar döviz kredi faizini indirmeyi unuttular herhalde" dedi.

İTO’nun meclis toplantısında konuşma yapan Avdagiç, “TL kredi faizi iniyor ama toplam kredilerinin yaklaşık yüzde 40’ını, ticari kredilerin neredeyse yüzde 50’sini oluşturan döviz kredi faizleri, nedense bir türlü aşağıya gelmiyor. İş dünyası olarak bunu anlamakta zorlanıyoruz. Aklımıza gelen tek açıklama, herhalde unuttular diyoruz” dedi.
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, döviz kredilerinin faiz oranlarına dikkati çekerek, "TL kredi faizi iniyor, ama toplam kredilerinin yaklaşık yüzde 40'ını, ticari kredilerin neredeyse yüzde 50’sini oluşturan döviz kredi faizleri, nedense bir türlü aşağıyalmiyor. Biz iş dünyası olarak bunu anlamakta zorlanıyoruz. Aklımıza gelen tek açıklama, herhalde unuttular diyoruz. Aklımıza gelen tek açıklama, herhalde unuttular. Bankalara hatırlatalım istedik" dedi.
Avdagiç, toplantıda ekonomiye ve kredi faiz oranlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.
Ocak ayında İstanbul Ticaret Odası’nın kuruluşunun 137. kuruluş yıldönümünü idrak ettiklerini belirten Avdagiç, Odanın 14 Ocak 1882’de Mehmet Ali Paşa Han’da 12.5 liraya kiralanan bir mekanda yapılan sade bir törenle resmen hizmete başladığını hatırlattı.
Günümüzde Türkiye’nin ekonomik olarak cendereye alınmak istendiği bir dönemin yaşandığını belirten Avdagiç, "Yine Türkiye’de yerli üretimi baltalamak için çalışıyorlar. Yine Türkiye’yi yabancı ürünlerin sadece pazarı yapma gayretinde olanlar var. 137 yıl önce biz buna karşı koyduk. Sultan Abdülhamid döneminde ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında önemli başarılar da elde ettik. Şimdi de aynı şekilde çalışıyoruz" diye konuştu.
Ekonomi yönetiminin son dönemde devreye aldığı uygulamalara dikkati çeken Avdagiç, Ziraat Bankası şemsiyesi altında tüm kredi kartı borçlarının toplanmasının, tüketiciye nefes aldıracağını söyledi.
İTO

Altın ve Gümüş Hesaplama

0 ₺

Döviz Hesaplama