2019'da resesyon devam eder
15 Mart 2019 8:20

2019'da resesyon devam eder

S&P Global Ratings, "2019'da resesyon devam eder" demek için erken olduğunu belirtti.

Yatırımcıların Türk ekonomisinin dip yapıp yapmadığı sorduğunu belirten Standart Poors, bunu söylemek için çok erken olduğunu düşündüklerini, diğer ülkelerin deneyimlerinin kredilerin ateşlediği ekonomik ısınmanın ardından sıklıkla büyümeye zarar veren uzun süreli kaldıraç azaltımının geldiğine işaret ettiğini bildirdi.
Türkiye'nin 2018 sonunda daralma gerçekleştiğini ve 11 Mart'ta açıklanan verilerle teyit edildiğini belirten S&P, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış verilerle Türkiye'de reel GSYH'nın 3. çeyrekteki yüzde 1,6 daralmanın ardından dördüncü çeyrekte de yüzde 2,4 azaldığına işaret etti. S&P, "Biz bunu Ağustos ayından bu yana tahmin ediyorduk ve 2018 için gelen yüzde 2,6 nihai büyüme oranı bizim önceki tahminlerimize büyük ölçüde paralel" değerlendirmesini yaptı.

Türkiye ekonomisinde toparlanma ikinci çeyrekte

S&P, "Ödemeler dengesi akışında ani bir terse dönüşü bir ekonomik daralmanın takip ettiği kuralından Türkiye de muaf kalamadı. Türkiye'de benzer trendleri 2001 ve 2009'da, global finansal kriz sonrasında da dünyanın her yerinde görmüştük" dedi.
S&P, "Yılın ilk yarısında daha zayıf dinamikler ve yıl sonuna doğru baz etkisinden kaynaklı kısmi toparlanma bekliyoruz. Yurt içi talep, yatırımlarda devam eden daralma ve sıkılaşan uluslararası finansal şartlar, zayıf liradan kaynaklı yüksek döviz cinsinden borç yükü ve yüksek lira faizleri ile birlikte en önemli zayıflık olacak. Cari geçici vergi indirimlerinin bu ay yapılacak yerel seçimlerin ardından sona ermesini ve tüketimin bu yıl reel olarak düşmesini bekliyoruz. Güçlü ihracat performansı, özellikle turizm biraz soluklanma sağlayacaktır" değerlendirmesini yaptı.
Zayıf ekonomik performansın Türkiye'nin bütçe pozisyonunu da etkileyeceğini öngören S&P, 2019'da bütçe açığının GSYH'nın yüzde 3'ü seviyesine ulaşacağını tahmin etti

Döviz Hesaplama

Altın ve Gümüş Hesaplama

0 ₺