2019’da önemli bir borsa artışı beklemeyin
10 Şubat 2019 22:52

2019’da önemli bir borsa artışı beklemeyin

Goldman Sachs’ın küresel sermaye stratejisti Oppenheimer göre, 2019’da önemli bir borsa artışı beklemeyin.

Goldman Sachs Peter Oppenheimer Cuma günü CNBC'ye verdiği demeçte, "Bu yıl tüm büyük bölgeler arasında oldukça zayıf bir kâr artışı beklediğimizi belirtmekte fayda var." dedi.
Peter Oppenheimer, "bu yıl finansal piyasalardan büyük getiri elde etmeyi umut eden yatırımcılar beklentilerini geri çevirmek zorunda kalacaklar." ifadelerini kullandı.
ABD-Çin ticaretindeki gerilimler, Brexit belirsizliği ve 2018 sonunda artan küresel büyüme endişesi, ABD hisse senetlerinin Büyük Buhran'dan bu yana en kötü Aralık ayını kaydetmelerine neden oldu.
Goldman Sachs Peter, "Avrupa borsaları, bu yıl boyunca diğerlerinin de olduğu gibi bugüne kadar bir ralli yaşadı. Ancak, temel olarak kar büyümesinin bu yıl oldukça zayıf olacağını düşünüyoruz," dedi.
Stratejisti, “Bu yıl tüm büyük bölgelerde oldukça zayıf bir kâr artışı beklediğimizi belirtmekte fayda var… İşte bu noktada bir tür sıska ve yassı pazar, oldukça dar bir işlem aralığında nispeten düşük getiri elde edilecek” şeklinde konuştu.
Yılın başında, Goldman Sachs'taki ekonomistler, finansal piyasaların küresel durgunluk riskini daha da yükselttiğini savundu.ABD yatırım bankası, 2019'un ilk birkaç haftasında enflasyon risklerinin ılımlılaşmaya başlamasının ardından piyasa katılımcılarının, potansiyel getirileri kaçırmamak için zaten özkaynaklara yatırım yaptıklarından emin olmaları gerektiğini öngördü.